Dlaczego odpadów zielonych nie możemy wywozić do ekoportów?
Sprawa odpadów zielonych pojawia się co roku, szczególnie w okresie wiosenno-letni0-jesiennym, gdy w przydomowych ogrodach trwają szczególnie intensywne prace pielęgnacyjne.
W zabudowie jednorodzinnej oraz wielorodzinnej liczącej od 3 do 7 lokali, gdzie mieszkańcy składają indywidualne deklaracje o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, od kwietnia do października bioodpady są odbierane raz w tygodniu.
Zgodnie z ogólnymi zasadami segregacji, odpady zielone muszą być wrzucane do pojemników w kolorze brązowym. Większość właścicieli posiada po jednym takim pojemniku. I raczej im wystarcza na tydzień.
Ale są też takie osoby, którym pojemnik nie wystarcza i chcieliby wywozić odpady do ekoportu.
- W imieniu mieszkańców Szczecina chciałbym zapytać dlaczego w szczecińskich ekoportach nie można utylizować odpadów zielonych? W ościennych gminach taka możliwość jest, a w Szczecinie, który jest wyposażony w spalarnie jest, to problem. Oczywiście są małe pojemniki na BIO odpady, ale jeśli ktoś z mieszkańców robi większe porządki ma niestety duży problem z utylizacją takiego odpadu. Bardzo proszę o odpowiedź oraz podjęcie kroków w celu poprawy tej sytuacji- apeluje do prezydenta radny Romianowski.
Z wyjaśnieniami pospieszył Łukasz Kadłubowski, zastępca prezydenta ds. komunalnych. Zwraca uwagę, że mieszkańcy, którzy tego potrzebują, mogą kupić sobie kolejne pojemniki na odpady zielone. A takiego rozwiązania nie proponują swoim mieszańcom inne gminy.
- Odbiór bioodpadów nieruchomości objętych gminnym systemem gospodarowania odpadami komunalnymi odbywa się bezpośrednio z tych nieruchomości. Właściciele nieruchomości zamieszkałych mają możliwość wyposażenia nieruchomości w dowolną ilość biopojemników. Pojemniki na bioodpady należy zgłosić do Urzędu Miasta Szczecin. Gminy ościenne zorganizowały dla swoich mieszkańców odbiór bioodpadów limitując ilość biopojemników, w które może zostać wyposażona nieruchomość. Tym samym musiały równocześnie zorganizować odbiór bioodpadów w punktach selektywnej zbiórki odpadów komunalnych - wyjaśnia Kadłubowski.
Kilka lat temu, gdy startował system segregacji bioodpadów przez chwilę była możliwość zawożenia bioodpadów do ekoportów. Szybko się jednak okazało, że z tego dobrodziejstwa korzystają mieszkańcy i przedsiębiorcy z gmin sąsiednich. W efekcie kontenery zapełniały się błyskawicznie, w efekcie szczecinianie musieli płacić za utylizację "zielonego" mieszkańców innych gmin.
Dlatego szybko zrezygnowano z tej możliwości.
Jest jeszcze jedna możliwość utylizacji biodpadów, o której nie wspomina Kadłubowski. To przydomowe kompostowniki (zakup na własny koszt). Kto go założy, może liczyć na niższe (5 procent) rachunki za odbiór i zagospodarowanie odpadów.