Dolny Śląsk: Utonął 15-letni harcerz. ZHR wprowadza żałobę
Przewodnicząca ZHR hm. Anna Malinowska zarządziła we wszystkich jednostkach żałobę. W Rozkazie Specjalnym L 2/2025 czytamy:
"Druhny! Druhowie!
Dzisiaj w nocy na obozie w Wilczem pod Wolsztynem doszło do wypadku, w wyniku którego zginął nasz harcerz. Rodzinie i bliskim zmarłego Druha składam najszczersze kondolencje. W tych trudnych chwilach proszę wszystkich członków ZHR o modlitwę za śp. Druha Dominika.
- Zarządzam miesięczną żałobę we wszystkich jednostkach Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.
- Polecam założyć na ten okres na Krzyże Harcerskie czarne krepy, a na sztandary żałobne wstęgiCzuwaj!"
Do tragedii doszło przed godz. 1 w nocy w czwartek (24 lipca). 15-latek wszedł do wody w ubraniu. Miał do pokonania dystans jednego kilometra. W związku z jego śmiercią zatrzymano dwie osoby w wieku 19 i 21 lat. To opiekun harcerzy i ratownik.
Utonął 15-letni harcerz z Dolnego Śląska. Dominika żegna szkoła
"Odszedł nasz uczeń. Z głębokim smutkiem żegnamy Dominika z klasy 1A – utalentowanego, pełnego pasji ucznia, który zaledwie rozpoczął swoją licealną drogę, a już zdążył nas zachwycić swoją wiedzą, życzliwą postawą, aktywnością na rzecz klasy i szkoły" - czytamy na oficjalnym profilu II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy.
Dominik był "laureatem tytułu Taon w konkursie fizycznym Lwiątko, wyróżniony w Kangurze Matematycznym, finalista Mistrzostw Polski w Geometrii, laureatem Dolnośląskiego Konkursu Literackiego "Laur Diamentowego Pióra", wyróżniony w II etapie Olimpiady Teologii Katolickiej – zostanie w naszej pamięci jako młody człowiek o niezwykłym umyśle i dobrym sercu. Na zawsze w naszych sercach"
Kondolencje składa Związek Harcerstwa Polskiego
Kondolencje rodzinie zmarłego harcerza oraz społeczności Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, do której należał 15-latek, złożył Związek Harcerstwa Polskiego.
I choć tragedia nie rozegrała się na obozie ZHP (a ZKR - przyp. red.) ZHP tłumaczy i uspokaja.
"Obozowanie jest integralną częścią harcerskiego programu wychowawczego. Podczas harcerskich wypoczynków młodzi ludzie uczą się samodzielności, współpracy, szacunku dla przyrody i służby drugiemu człowiekowi. Każdego roku Związek Harcerstwa Polskiego organizuje wypoczynek dla ponad 70 000 osób. Nad ich bezpieczeństwem czuwają przeszkoleni instruktorzy oraz wykwalifikowani wychowawcy" - czytamy w komunikacie.
ZHP zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację także w innych organizacjach organizujących wypoczynek dzieci i młodzieży, w tym również u innych organizatorów obozów harcerskich.
"W związku z dzisiejszą informacją o tragicznym wypadku w miejscowości Wilcze, w ZHP podjęto natychmiastowe działania mające na celu wzmocnienie czujności komendantów obozów oraz kadry wychowawczej w zakresie bezpieczeństwa realizowanych zajęć programowych. (...) Rozumiemy, że dramatyczne wydarzenia mogą wpływać na dobrostan psychiczny osób, którym rodzice powierzyli opiekę nad dziećmi. Nasi psychologowie są gotowi nie tylko do udzielenia indywidualnego wsparcia, ale również do pomocy w prowadzeniu rozmów z harcerzami, którzy przebywają obecnie na obozach w całej Polsce. Psycholożki i psycholodzy, osoby o potwierdzonych kwalifikacjach i doświadczeniu zawodowym, a także harcerskim dostępni są w godzinach od 15-21 pod numerem telefonu 669 116 116".