GIF wstrzymuje w obrocie lek na cholesterol przez wadę jakościową
Lek na cholesterol ze statynami znika z aptek w całej Polsce
Główny Inspektor Farmaceutyczny wstrzymuje na terenie całego kraju obrót produktem leczniczym o nazwie:
Atorvastatin Medical Valley (Atorvastatinum), 40mg, tabletki powlekane opakowanie 30 tabletek,
- nr GTIN 05909991501662;
- podmiot odpowiedzialny: Medical Valley Invest AB z siedzibą w Höllviken, Szwecja;
- nr pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 27496;
- w zakresie wszystkich serii.
Protokół z badania przeprowadzonego przez Narodowy Instytut Leków przekazany do Głównego Inspektora Farmaceutycznego wykazał, że „produkt ten nie spełnia przewidzianych dla niego wymagań jakościowych z uwagi na negatywny wynik badania w zakresie parametru wygląd”.
Podmiot odpowiedzialny po przeprowadzeniu przeglądu procesu wytwarzania, pakowania, powlekania itd. nie stwierdził nieprawidłowości, zapewnił, że „powierzchniowa erozja tabletki” to jedynie „defekt kosmetyczny”, który nie wpływa na działanie leku, a „częściowa lub całkowita utrata leku na kilka dni nie wpływa znacząco na wyniki leczenia”.
W związku z tym Główny Inspektor Farmaceutyczny zwrócił się do Prezesa Urzędu Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych z prośbą o opinię w tej sprawie i uzyskał odpowiedź, zgodnie z którą: „[…] należy uznać, że wskazana wada jakościowa może mieć wpływ na krytyczne atrybuty jakościowe produktu leczniczego, szczególnie te mogące ulegać zmianie w trakcie przechowywania produktu leczniczego. Przeprowadzenie badań trwałości w ww. zakresie może nie być reprezentatywne dla wszystkich przypadków, jeżeli skala pęknięć i ubytków w otoczce jest zmienna”.
W związku z tym wydano decyzję o wstrzymaniu w obrocie leku na cholesterol Atorvastatin Medical Valley.
Na co stosuje się lek Atorvastatin? Wybierz te zamienniki zawierające statyny na cholesterol
Lek Atorvastatin Medical Valley zawiera substancję czynną atorwastatynę. Jest to lek należący do grupy statyn, stosowany w celu zmniejszenia stężenia cholesterolu i triglicerydów we krwi. Statyny regulują przemiany lipidów (tłuszczów) w organizmie. Atorvastatin stosowany jest także w celu zapobiegania zdarzeń sercowo-naczyniowych takich jak miażdżyca, zawał serca czy udar mózgu. Jest to lek na receptę, który powinien być stosowany pod ścisłym nadzorem lekarza w połączeniu z dietą w celu obniżenia zwiększonego stężenia cholesterolu we krwi.
W Polsce dostępnych jest wiele zamienników leku Atorvastatin Medical Valley, ponieważ zawierają tę samą substancję czynną w tej samej dawce i postaci farmaceutycznej. Są to tzw. generyki.
Przykładowe zamienniki zawierające atorwastatynę to m.in.:
- Atorvastatin Medreg
- Atorvastatin Aurovitas
- Atorvastatin Bluefish AB
- Atorvastatin Genoptim
- Atorvagen
- Atorvasterol
- Atorvox
- Atrox
- Lambrinex
- Storvas
- Torvacard
- Tulip
- Atoris
- Apo-Atorva
- Atorgamma
- Corator
- Ivistatyna
- Olvastim
- Torvalipin
- Torvazin
Pamiętaj jednak, że zawsze przed zmianą leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Specjaliści doradzą, który zamiennik jest odpowiedni w konkretnym przypadku i odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące dawkowania i stosowania.