Górskie zwierzęta w okolicach Inowrocławia. Niecodzienny widok w Kujawsko-Pomorskiem
Zakład Górniczy „Kujawy” położony jest przy trasie z Inowrocławia do Żnina. Teren czynnych wyrobisk upodobały sobie zupełnie niekojarzone z równinnymi Kujawami i Pałukami muflony. Muflony swoim wyglądem nieco przypominają owce. Ich znakiem rozpoznawczym są jednak charakterystyczne, zakręcone do przodu rogi. Pieczę nad stadem sprawują myśliwi z KŁ „Rogacz Piechcin” z siedzibą w Kaczkowie.
Rogate zwierzęta nie tylko wpisały się na stałe w obwód łowiecki, ale urosły wręcz do rangi przyrodniczego symbolu tutejszej kopalni kamienia wapiennego.
Dzikie owce pojawiły się tutaj w 2001 r. Jak podaje magazyn "Brać Łowiecka", siedem osobników różnego pochodzenia zostało wsiedlonych z likwidowanej zagrody prywatnej Piotra Skoczyńskiego, łowczego koła. Szybko się okazało, że wypuszczone wtedy tryki odznaczały się niepożądanym wrastaniem ślimów. Konsekwentnie eliminowano więc osobniki selekcyjne, a jednocześnie zasilano populację zwierzętami o lepszej puli genetycznej, sprowadzonymi głównie z Czech i Słowacji. W 2008 r., roku jubileuszu 40-lecia koła, zinwentaryzowano zaledwie 15 muflonów. Jednak w kolejnej dekadzie nastąpił skok liczebności populacji. Na jej wzrost wpłynęła także, jak przewidują myśliwi, migracja zwierząt z sąsiedniego obwodu KŁ „Złoty Róg” w Bydgoszczy.
Ścieżki pracowników kopalni i muflonów przecinają się często. Widok tych zwierząt wciąż robi wrażenie na pozostałych mieszkańcach i gościach naszego regionu.