Konecka glorietta w remoncie. Tak wyglądają postępy prac
Trwa remont koneckiej glorietty
Burmistrz Końskich Krzysztof Obratański ocenia, że tempo prac przy renowacji glorietty jest zadowalające i ma nadzieję, że termin ich zakończenia, czyli końcówka bieżącego roku, będzie dotrzymany.
Przypomnijmy, że ekipa budowlana weszła na plac w marcu tego roku. Przed gloriettę zajechał sprzęt mechaniczny. Za jego pomocą pracownicy wyłonionej w przetargu firmy „Kamieniarka” ze Śmiłowa usunęli iglaki, które rosły tu od początku lat 60 XX wieku oraz inne rośliny. Parkowy zabytek został odsłonięty. To ukazało, jak bardzo jest zniszczony.
Potem budowlę oczyszczono z warstwy tynków, a pod powierzchnią ziemi rozciągnięto instalację elektryczną służącą do oświetlenia glorietty i terenu wokół niej.
Spór o kształt glorietty zakończony
- Przy okazji wyjaśniło się to, na temat czego spierali się koneccy miłośnicy historii – dodaje burmistrz. – Chodzi o to, czy glorietta była budowlą pełną, czy z arkadami, przez które można by było oglądać widok na południowe skraje miasta. Po odsłonięciu tynków konserwatorzy zabytków dali jednoznaczną odpowiedź – nasza glorietta od początku była budowlą pełną. Nie było tego prześwitu pod arkadami.
-Dziś mamy już możliwość podziwiania części kamiennej wykonanej z piaskowca, ponieważ wykonawca rozpoczął proces czyszczenia, piaskowania za pomocą środków dopuszczonych przez konserwatora i wyłaniania piękna muru - kontynuuje Krzysztof Obratański. - Kolejnym krokiem będzie nakładanie tynków na część ceglaną.
Jednocześnie z pracami przy samej glorietcie trwa budowa całego ciągu komunikacyjnego na terenie wokół obiektu, bowiem w skład zadania wchodzi nie tylko rewitalizacja glorietty, ale i całego terenu w jej pobliżu z uporządkowaniem zieleni, wytyczeniem alejek, nasadzeniami między innymi żywopłotów i róż, budowie małej parkowej architektury.
Historia budowli - remont koneckiej glorietty
Przypomnijmy, że glorietta, neoklasycystyczna budowla parkowa, powstała na przełomie wieków XVIII i XIX. Wzniesiono ją za czasów Jana Małachowskiego na końcu alei stanowiącej parkową oś północ – południe. Na placu przed budowlą, zwanym Pod Orłem, odbywały się uroczystości z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Bożego Ciała, uroczyste zbiórki strażackie i inne. Stare, przedwojenne zdjęcia często ukazują konecczan fotografujących się na tle glorietty.
W czasie II wojny światowej wewnętrzna parkowa droga z zachodu na wschód stała się ulicą oddzielając gloriettę od reszty parku. Parkowa droga to obecnie mocno uczęszczana ulica Partyzantów.
Po II wojnie światowej glorietta na szczęście nie została zburzona, jednak nikt o nią nie dbał. W roku 1961, podobno, aby ją zasłonić przed mieszkańcami, nasadzono tuje, które stanowił wysoki szpaler skutecznie ukrywający dawną parkową ozdobę zwaną także Ołtarzem Ojczyzny.