Kraków: Kładka nad Wisłą kontra UNESCO? Miasto rozpoczęło opracowanie analizy
Jak podają urzędnicy, działania te są odpowiedzią na pismo Generalnej Konserwator Zabytków Bożeny Żelazowskiej, która 18 kwietnia 2025 r. przekazała prezydentowi Krakowa list dyrektora Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO Lazare'a Eloundou Assomo. Korespondencja wpłynęła do ZIM 23 kwietnia.
Realna groźba wykreślenia z listy UNESCO?
Chodzi o korespondencję, której istnienie ujawnił w tym tygodniu w mediach społecznościowych - publikując skany pism - radny miejski Łukasz Maślona. Przypomnijmy: we wspomnianym liście, datowanym na 4 kwietnia 2025 r., dyrektor Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO ubolewa, że projekt dotyczący kładki nie został zgłoszony Centrum Światowego Dziedzictwa w odpowiednim czasie, a potencjalny wpływ tej inwestycji nie został oceniony należycie, zgodnie z wymogami.
Co więcej, dyrektor Lazare Eloundou Assomo w wystosowanym piśmie apeluje o współpracę dla zapewnienia przestrzegania wytycznych operacyjnych UNESCO oraz wzywa do zawieszenia projektu budowy kładki w celu przeprowadzenia szczegółowej oceny jego potencjalnego wpływu na miejsce światowego dziedzictwa. Dyrektor podkreśla, że ocena oddziaływania na dziedzictwo oraz szczegółowa dokumentacja projektu powinna trafić do Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO do wglądu przed podjęciem jakichkolwiek trudnych do odwrócenia decyzji.
"Kraków utraci status miasta wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO? Rok temu Prezydent Aleksander Miszalski przekonywał, że to jedynie fakenews. Teraz okazało się, iż jest to realne zagrożenie! Jak informują mieszkańcy z komitetu Bulwar to My! władze miasta otrzymały pisma nakazujące wstrzymanie prac nad budową kładki Kazimierz - Ludwinów do czasu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości. Mówiliśmy o tym ryzyku z mieszkańcami wielokrotnie - ostatni raz w lipcu zeszłego roku na sesji Rada Miasta Krakowa. Wtedy wszyscy przekonywali, że sytuacja jest pod kontrolą, a "obawy mieszkańców (...) są bezpodstawne". Dziś wiemy już o piśmie pana Lazare’a Eloundou Assomo - Dyrektora Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO, dlatego proszę Prezydenta Miasta Krakowa o szczegółowe wyjaśnienie tej sytuacji i udostępnienie wszelkiej korespondencji władz miasta w tym temacie, a szczególnie odpowiedzi, która została przekazana na list, którego treść Państwu udostępniam poniżej - napisał na Facebooku radny Maślona.
Miasto rusza z analizą i przekonuje, że nie musi wstrzymywać prac
Zadaliśmy w magistracie pytania: Jaka była reakcja miasta na korespondencję z kwietnia? Czy została przesłana odpowiednia dokumentacja? Dlaczego nie zawieszono realizacji projektu? Czy zostały już, do tej pory spełnione wszystkie wymogi stawiane przez Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO?
W odpowiedzi urzędnicy informują, że gmina rozpoczęła opracowanie analizy krajobrazowej dotyczącej kładki. Ma być gotowa do 30 września.
"We wskazanej korespondencji Generalna Konserwator Zabytków zwróciła się z prośbą o przygotowanie oceny oddziaływania inwestycji na dziedzictwo światowe UNESCO wraz z aktualną dokumentacją projektową. Miasto, po konsultacjach z Małopolską Wojewódzką Konserwator Zabytków Katarzyną Urbańską, Miejskim Konserwatorem Zabytków w Krakowie Jerzym Zbiegieniem oraz ekspertami z Politechniki Krakowskiej, ustaliło zakres rzeczowy wymaganego opracowania i zleciło Politechnice Krakowskiej przygotowanie analizy krajobrazowej dla zamierzenia inwestycyjnego pod nazwą "Budowa kładki pieszo-rowerowej przez Wisłę Kazimierz – Ludwinów" przy uwzględnieniu wprowadzonych zmian projektowych w zakresie konstrukcji podpór, pomostów, najazdów oraz w zagospodarowaniu terenu wraz z oddziaływaniem na strefę UNESCO. Termin opracowania analizy krajobrazowej dla kładki, wraz z oddziaływaniem na strefę UNESCO, to 30 września 2025 r. Następnie wszystkie wymagane materiały zostaną przekazane do analizy organom doradczym UNESCO za pośrednictwem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego" - czytamy w odpowiedzi Urzędu Miasta Krakowa.
Urzędnicy jednocześnie przypominają, że już na wcześniejszym etapie inwestycji wprowadzono istotne zmiany w projekcie kładki, które przez projektanta zostały zakwalifikowane jako nieistotne z punktu widzenia prawa budowlanego, i zrobiono to właśnie po to, aby ograniczyć ingerencję w otoczenie, szczególnie w obszarze chronionym UNESCO (obniżenie ramp i konstrukcji od strony Kazimierza o około 2 m). Ponadto - że inwestycja była i jest na bieżąco konsultowana z Wojewódzką Konserwator Zabytków, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowym Instytutem Dziedzictwa.
"Tocząca się obecnie korespondencja z UNESCO, na potrzeby której przygotowywane jest dodatkowe opracowanie dot. analizy krajobrazowej dla kładki, nie wstrzymuje prac budowalnych, które prowadzone są zgodnie z ważnym pozwoleniem konserwatorskim oraz ostateczną decyzją o pozwoleniu na budowę" - przekonuje też krakowski magistrat.
Dopytywani, kiedy miasto zleciło Politechnice Krakowskiej przygotowanie analizy krajobrazowej dla budowy kładki, urzędnicy odpowiadają:
"Konsultacje i uzgodnienia z udziałem Małopolskiej Wojewódzkiej Konserwator Zabytków, Miejskiego Konserwatora Zabytków i Politechniki Krakowskiej, mające na celu wypracowanie wytycznych i zakresu rzeczowego analizy krajobrazowej dla kładki, rozpoczęły się na początku maja, a ich finałem była podpisana 24 lipca umowa z Politechniką Krakowską na opracowanie tego dokumentu".
Przypomnijmy, że alarmujący wpis radnego Łukasza Maślony na temat pisma wzywającego do wstrzymania prac, został opublikowany na Facebooku 23 lipca.