Kraków Prokocim: Rusza budowa wielopoziomowego parkingu przy szpitalu. Powstanie ponad 400 miejsc postojowych
24 lipca 2025 rozpocznie się długo wyczekiwana budowa wielopoziomowego parkingu - poinformował Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu. Inwestycja warta 16,5 mln zł potrwa do przyszłego roku. Podczas prac trzeba liczyć się z większymi niż standardowo utrudnieniami w parkowaniu na terenie USDK. - Prosimy o korzystanie z komunikacji miejskiej – w miarę możliwości – oraz o cierpliwość i wyrozumiałość w tym przejściowym okresie. Czasem musi być trudniej, żeby potem było znacznie lepiej – apeluje szpital do pacjentów.
Źródło zdjęć: © Polska Press Grupa | Andrzej Banaś
Jolanta Białek
Nowy parking przy szpitalu: cztery kondygnacje, 400 miejsc
Ze zbyt małą liczbą miejsc postojowych Uniwersytecki Szpital Dziecięcy boryka się od dawna. Plan budowy przy kompleksie medycznym wielopoziomowego parkingu powstał już jakiś czas temu, a pierwsze procedury związane z inwestycją – przetarg w formule zaprojektuj i wybuduj – sfinalizowano na przełomie 2024 i 2025 roku.
Dokumentacja dla przedsięwzięcia jest już gotowa. Budowa parkingu – liczącego cztery kondygnacyjne, jedną częściową podziemną i trzy naziemne - rozpocznie się 24 lipca i potrwa kilkanaście miesięcy. W ramach inwestycji powstanie 417 miejsc postojowych.
Pomoże Fundusz Medyczny. Parking ma być gotowy w 2026 roku
Nowy komunikacyjny obiekt zostanie wzniesiony na obszarze, gdzie znajdują się parking terenowy oraz kilka nieużytkowanych już budynków (m.in. stacja pomp).
- Wielopoziomowy parking nie zmieni układu wjazdów na teren szpitala ani podstawowego układu komunikacyjnego na terenie szpitala (…). Wjazd będzie odbywał się poprzez główną drogę na teren szpitala - z ul. Jakubowskiego w rejonie ronda z ul. Kostaneckiego. Sumaryczna wartość powierzchni użytkowej, planowanych do realizacji garaży i parkingów wraz z towarzyszącą im infrastrukturą wyniesie 12018 mkw. – napisano m.in. w decyzji środowiskowej dla inwestycji.
Budowa piętrowego parkingu pochłonie 16,5 mln zł. Inwestycja będzie finansowana z puli unijnej, z Funduszu Medycznego. Finał prac przewidziano w 2026 roku.