Królowa Bona wróciła na wawelskie dziedzińce. Tak Małopolska świętuje tysiąclecie Królestwa Polskiego
"Bona Sforza" - jeden z najnowszych spektakli Opery Krakowskiej - to efekt współpracy z włoskim Teatro Petruzzelli w Bari. Autorem muzyki jest Zygmunta Krauze, a libretto napisał Vincenzo de Vivo - ich "Bona" to współczesna, dwuaktowa, klasyczna opera poświęcona królowej Bonie d’Aragona. W scenerii Zamku Królewskiego na Wawelu, który pamięta przybyłą z Italii władczynię, przedstawienie nabiera nowych znaczeń.
- Pisząc libretto „Bony Sforzy” nie chciałem przenosić na scenę wpisu z Wikipedii – każdy może sobie go przeczytać. Skupiłem się na wybraniu ważnych momentów z jej życia, ale nie chciałem ich przedstawiać linearnie. Dziś, gdy seriale przyzwyczaiły widza do tego, że opowieść nie musi być chronologiczna, taki układ można wykorzystać także na scenie – mówił nam przed premierą reżyser Michał Znaniecki.
"Bona Sforza" Opery Krakowskiej to uniwersalna opowieść o kobiecie, która była nadzieją Europy.
Wywodząca się z jednego ze znamienitszych włoskich rodów Bona wychowywała się w świecie wielkiej polityki, rywalizacji rodów. Taką księżniczkę poznają widzowie opery. Dziewczynę, która musi porzucić miłość dla zaaranżowanego małżeństwa. Dojrzała królowa to silna kobieta, która nie boi się ingerować w sprawy polityczne. Ale mimo swojej pozycji czuje się zagubiona w kraju o innej kulturze. Ostatni etap życia królowej, który widzimy na scenie to Bona - staruszka, która powróciwszy do Bari najprawdopodobniej zostaje otruta. Opera ukazuje nie tylko różne oblicza, ale też daje ogląd motywacji Bony.
Autorzy prezentują w niej trzy różne oblicza i etapy życia polsko-włoskiej królowej, śpiewane przez trzy solistki w trzech wersjach językowych: polskiej, włoskiej i łacinie. Na scenie i krużgankach wawelskich publiczność usłyszała w roli Bony trzy solistki: Karin Wiktor-Kałucką jako Bonę Wdowę, Edytę Piasecką jako Królową i Paulę Maciołek jako Księżniczkę Bonę. Partnerował im Adam Szerszeń w partii Zygmunta I.
Na scenie pojawili się także: Wanda Franek, Sebastian Marszałowicz, Jarosław Bielecki, Adam Sobierajski, Jakub Borowczyk, Martyna Dwojak, Gabriel Golik i Teresa Żurawska. Solistom towarzyszyła Orkiestra, Chór i Balet Opery Krakowskiej pod batutą Piotra Sułkowskiego.
Tysiąclecie Królestwa Polskiego w wawelskiej scenerii
"Bona Sforza" na wawelskim dziedzińcu to jedno z wydarzeń organizowanych w ramach jubileuszu Tysiąclecia Królestwa Polskiego. Kraków i Małopolska aktywnie włączyły się w obchodzony w tym roku jubileusz.
Jeszcze tego lata - 6 lipca - "Bonę" będzie można zobaczyć na zamku w Nowym Wiśniczu.