Krosno i Dukla zrealizowały wspólną inwestycję. Ochroni ujęcie wody dla 30 tysięcy mieszkańców
Dzięki budowie kolektora na terenie gminy Dukla i rurociągu kanalizacyjnego, łączącego się z funkcjonującą siecią Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego nie było konieczności budowy nowej oczyszczalni ścieków w Dukli a stara mogła być zamknięta. Na takim rozwiązaniu zależało władzom miejskiej spółki komunalnej w Krośnie, która zaopatruje w wodę miasto i sąsiednie gminy. Chodziło o ochronę ujęcia wody na Jasiołce w Szczepańcowej.
Stara oczyszczalnia w Dukli była już niewydolna, a to stwarzało problemy dla ujęcia. Nowa oczyszczalnia miała powstać w Wietrznie, powyżej ujęcia w Szczepańcowej, co oznaczałoby, że instalacja oczyszczająca ścieki z terenu Dukli znajdowałaby się jeszcze bliżej ujęcia. Funkcjonowanie oczyszczalni w tak bliskiej odległości od ujęcia mogłoby potencjalnie stanowić poważne zagrożenie dla utrzymania bardzo rygorystycznych norm jakości wody.
Udało się przekonać lokalne władze do rozwiązania zaproponowanego przez Krośnieński Holding Komunalny – budowy kolektora sanitarnego Wietrzno-Głowienka i przejęcia ścieków z terenu gminy Dukla przez oczyszczalnię w Krośnie.
- Dzięki porozumieniu i dobrej współpracy udało się zrealizować inwestycję, która jest bardzo ważna dla lokalnej społeczności. Jestem przekonany, że przyczyni się ona do rozwiązania problemów gospodarki ściekowej w gminie Dukla, a dodatkowo zapewni lepsze warunki funkcjonowania dla ujęcia wody w Szczepańcowej - mówi Piotr Przytocki, prezydent Krosna.
I dodaje, że ma nadzieję na rozwój współpracy samorządów w zakresie gospodarki wodno-ściekowej.
Oczyszczalnia w Krośnie, która po modernizacji zakończonej w 2023 roku zwiększyła swoją przepustowość i możliwości technologiczne, ma przyjmować z gminy Dukla ok. 1200 metrów ścieków na dobę.
- Przyłączenie się do krośnieńskiej oczyszczalni ścieków pozwoliło nam uniknąć kosztownych inwestycji związanych z modernizacją i rozbudową dukielskiej oczyszczalni, a także zapewnia spełnienie wysokich standardów środowiskowych. Ta inwestycja umożliwia gminie nie tylko rozbudowę sieci kanalizacyjnej i przyłączanie do niej kolejnych mieszkańców, ale również współpracę z Krosnem w zakresie zaopatrzenia w wodę z wodociągu krośnieńskiego - mówi Krystyna Andruch, burmistrz Dukli.
Inwestycja realizowana była w dwóch etapach. Jeden realizowała gmina Dukla, drugi – krośnieńska spółka komunalna. Krośnieński Holding Komunalny zainwestował 10,2 mln złotych w budowę ponad 7 kilometrów rurociągu kanalizacji tłocznej i grawitacyjnej, z Wietrzna do Głowienki (w gm. Miejsce Piastowe) oraz studni technicznych i rewizyjnych na jego trasie. Na realizację tego zadania spółka otrzymała ok. 6,5 mln zł pożyczki z WFOŚiGW w Rzeszowie.
Zakres prac po stronie gminy Dukla obejmował budowę kolektora tłocznego do granicy gminy, tłoczni ścieków i rurociągu z Dukli do Wietrzna. Wartość tych prac wyniosła ok. 9,3 mln zł. Tłocznia i kolektor umożliwiają przepompowanie ścieków do Głowienki (w gm. Miejsce Piastowe), skąd trafiają poprzez wcześniej istniejącą sieć do Oczyszczalni Ścieków w Krośnie.
- To inwestycja korzystna zarówno dla mieszkańców, jak i dla środowiska. Zapewnia nie tylko wysokie standardy oczyszczania ścieków, ale także umożliwia dalszą rozbudowę kanalizacji sanitarnej na terenie gminy Dukla, przy jednocześnie pełnej ochronie rzeki Jasiołka. Ochrona ujęcia wody w Szczepańcowej jest niezwykle ważna ze względu na narastające problemy z dostępnością wody. Jasiołka jest bardzo istotnym źródłem wody dla mieszkańców Krosna, Jedlicza, Chorkówki i Miejsca Piastowego - podkreśla Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.