Kryzys finansowy Polaków trwa. Oszczędności? To wciąż luksus
Nieco mniej stresu, ale nadal brak finansowej poduszki
Zgodnie z wynikami badania, 40% Polaków zadeklarowało na koniec czerwca niski lub brak stresu związanego z finansami (wzrost z 37% w Q1). Jednocześnie tylko 21% badanych oceniło, że ich sytuacja materialna się poprawiła, podczas gdy aż 41% uznało, że się pogorszyła.
– To już drugi odczyt naszego indeksu, pozwalający ocenić postawy i deklarowane zachowania dotyczące finansów, stopień bezpieczeństwa ekonomicznego oraz finansowej niezależności Kowalskiego – komentuje Klaudia Sibielak, koordynatorka Finax w Polsce.
Więcej osób niż wcześniej deklaruje regularne oszczędzanie (21% w Q2 vs 18% w Q1), ale aż 52% respondentów twierdzi, że ich oszczędności pozwoliłyby przetrwać maksymalnie trzy miesiące w przypadku utraty pracy.
– W drugim kwartale wskaźnik ruszył do góry, ale nie upatrywałabym tu zmiany trendu. To raczej adaptacja do sytuacji, chwilowe, wakacyjne złapanie oddechu, aniżeli znacząca finansowa ulga.
Finansowe profile Polaków: najwięcej „chomików” i „płotek”
Na podstawie wyników badania Finax wyodrębnił pięć metaforycznych profili finansowych Polaków, różnicujących ich według poziomu stresu, oszczędności i samooceny sytuacji materialnej:
- Chomiki (36%) – posiadają przeciętne oszczędności (do 6 miesięcy), deklarują stres finansowy i średnią ocenę sytuacji materialnej
- Płotki (26%) – nieregularnie oszczędzają małe kwoty, z niską oceną sytuacji materialnej i dużym poziomem stresu
- Pszczoły (20%) – regularnie oszczędzają, mają pozytywne nastawienie i niski stres
- Myszy (9%) – brak oszczędności, bardzo negatywna samoocena i wysoki stres
- Rekiny (6%) – stabilna sytuacja, systematycznie budowana poduszka finansowa, poczucie bezpieczeństwa
– Nawet nie co dziesiąty Polak jest w strefie pełnego komfortu – zaznacza Klaudia Sibielak. Z naszego badania wynika także, że płeć ma znacznie większy wpływ na uzyskany wynik indeksu niż wiek – dodaje.
Młodzi są aktywni, ale nadal zestresowani
Badanie pokazuje, że najmłodsze pokolenia – Zetki i młodzi Millenialsi – częściej deklarują regularne oszczędzanie (39% osób w wieku 25–34 i 35–44 lat). Jednocześnie częściej niż inne grupy wiekowe odczuwają wysoki poziom stresu związany z finansami.
– To pokolenie nabiera słusznej świadomości, że nikt za nich nie zadba o emeryturę i przyszłą stabilność – mówi Przemysław Barankiewicz, dyrektor polskiego oddziału Finax. Wczesne budowanie poduszki finansowej i pracujące oszczędności to podwaliny pod wzrost Financial Wellness Index w przyszłości – uzupełnia.
Kobiety nadal w gorszej sytuacji
Z badania wynika, że kobiety nadal odczuwają niższy dobrostan finansowy niż mężczyźni.
– Brakuje nam, Polakom, finansowej odporności – komentuje Barankiewicz.
Aż 29% kobiet deklaruje wysoki poziom stresu (wobec 19% mężczyzn), a 32% negatywnie ocenia swoją sytuację materialną (vs 26% mężczyzn). Jednocześnie to kobiety częściej deklarują regularne oszczędzanie (41% vs 35%).
– Nie mówimy tu o indywidualnych błędach, ale o systemowym deficycie edukacji dotyczącej finansów i ewidentnie niewystarczających, publicznych zachętach do oszczędzania – podsumowuje.