Łódź: Asystent wsparciem dla osób niepełnosprawnych. Projekt "Centrum Usług Środowiskowych" z funduszami europejskimi
Asystent usamodzielniania to usługa prowadzona w ramach projektu pod nazwą „Centrum Usług Środowiskowych”, który jest dofinansowana z Funduszy Europejskich.
Głównym celem tego projektu jest pokazanie osobom z niepełnosprawnościami, że są w stanie radzić sobie w codziennych sprawach i być samodzielnymi. Projekt zakłada naukę zarządzania budżetem, dbania o sprawy finansowe i mieszkaniowe, robienie zakupów oraz utrzymanie czystości), pomoc w nawiązywaniu i podtrzymywaniu relacji społecznych, a także w rozwijaniu zainteresowań i aktywności, towarzyszenie w korzystaniu z pomocy specjalistycznej.
Celem podejmowanych działań jest możliwie jak największe usamodzielnienie uczestników oraz odroczenie lub rezygnacja z pobytu w instytucji całodobowej opieki.
Wsparciem asystenta osoby niepełnosprawnej objęto pięć osób, kolejnych 60 czeka na podobną pomoc w ramach realizowanego przez łódzki MOPS projektu „Usługi społeczne dla Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego”, który jest dofinansowany również z Funduszy Europejskich.
Według danych Regionalnego Planu Rozwoju Usług Społecznych i Deinstytucjonalizacji dla Województwa Łódzkiego na lata 2023-2025, obecnie w regionie mieszka 291 tysięcy osób potrzebujących wsparcia z powodu wieku, stanu zdrowia, niepełnosprawności – mówi Piotr Kowalski, dyrektor MOPS w Łodzi.
W tym gronie jest 105 tysięcy osób całkowicie lub poważnie niesamodzielnych, czyli niecałe 40 procent. Nie wszyscy muszą przebywać w takich placówkach jak Domy Pomocy Społecznej.
Zależy nam na tym, by jak najwięcej osób, które obecnie przebywają w Domach Pomocy Społecznej, usamodzielnić właśnie w ten sposób, by opuściły placówki. Chodzi przede wszystkim o osoby, które dzięki pobytowi w DPS poprawiły swoje funkcjonowanie, a mają przed sobą długotrwałą perspektywę korzystania ze wsparcia - dodaje dyrektor MOPS.
Po osiągnięciu usamodzielnienia uczestnik może zamieszkać poza instytucją całodobowej opieki, np. we własnym mieszkaniu lub prowadzonym przez MOPS w Łodzi mieszkaniu wspomaganym. Asystent usamodzielniania będzie wspierał go także w organizacji tego etapu, pomagając m.in. w zarządzaniu finansami, w sprawach mieszkaniowych i w codziennym funkcjonowaniu w nowym otoczeniu.
Całkowita wartość wspomnianego projektu pod nazwą „Centrum Usług Środowiskowych” to prawie 53 miliony zł, z czego realizacja wsparcia w postaci usług asystenta usamodzielniania to dokładnie 172 tysiące 800 zł. Projekt będzie realizowany do końca 2026 roku.