Lubaczów i Horyniec: 11 lipca na grobach ofiar UPA-OUN zapłoną znicze pamięci
Uroczystości w gminie Lubaczów rozpoczną się od apelu w rynku w Lubaczowie (godz. 9.30), następnie uczestnicy przejdą pod konkatedrę bł. Jakuba Strzemię, złożą kwiaty pod tablicą, która upamiętnia ofiary zamordowane z rąk OUN-UPA. W kolejnym etapie delegacje wyruszą na cmentarze i miejsca pamięci (ok. 30 lokalizacji).
Celem Akcji „11 lipca - Zapal znicz pamięci”, koordynowanej przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie i realizowanej od kilku lat wspólnie z Jednostką Strzelecką 2033 im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie i Hufcem Związku Harcerstwa Polskiego w Lubaczowie, jest upamiętnienie pomordowanych przez OUN-UPA na terenie ziemi lubaczowskiej poprzez zapalenie na ich grobach symbolicznego „znicza pamięci”.
Trasa IPN Rzeszów prowadzi przez następujące miejscowości: Lubaczów-Cieszanów-Łówcza-Lipsko-Narol-Płazów-Zapałów.
Lubaczowskie uroczystości będą kontynuowane w piątek wieczorem:
- godz. 18 - konkatedra pw. bł. Jakuba Strzemię w Lubaczowie ,msza św. upamiętniająca ofiary ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA oraz złożenie kwiatów pod tablicą pamięci Kresowian
- godz. 19.30 - zbieg ulic T. Kościuszki i H. Sienkiewicza w Lubaczowie marsz milczenia pod Pomnik Niepodległości w Lubaczowie;
- godz. 20 - Muzeum Kresów w Lubaczowie, spotkanie z dr. hab. Damianem K. Markowskim (Instytut Strat Wojennych, Instytut Pileckiego) wokół publikacji „W cieniu Wołynia. Antypolska akcja OUN i UPA w Galicji Wschodniej 1943–1945” (Wydawnictwo Literackie 2023), prowadzenie: dr Piotr Olechowski (Instytut Strat Wojennych, Uniwersytet Śląski).
Osobne uroczystości odbędą się 12 lipca w Horyńcu Zdroju, w tamtejszym amfiteatrze w Parku Zdrojowym (ul. Zdrojowa 14 A). O godz. 19 regionaliści Tomasz Róg i i Jan Kuca będą mówić o relacjach polsko-ukraińskich w latach 1943 – 47. Na godz. 20 zaplanowana jest projekcja filmu Jacka Międlara „Sąsiedzi. Ostatni świadkowie ukraińskiego ludobójstwa na Polakach”. W amfiteatrze można też oglądać wystawę „Kresowe wspomnienia”.
Chociaż rzeź wołyńska z 1943 roku należy obecnie do najbardziej nagłośnionych w Polsce wydarzeń historycznych, nie wszyscy zdają sobie sprawę, że nie była to jedyna masowa zbrodnia ukraińskich nacjonalistów na ludności polskiej w okresie II wojny światowej. Ludobójstwo dokonane w latach 1943–1945 na obszarze Galicji Wschodniej pochłonęło prawdopodobnie około 30 tysięcy istnień ludzkich i było nie mniej brutalne od ludobójstwa wołyńskiego.