Mątwy: W 360. rocznicę bratobójczej bitwy, stanie tu pomnik "Ku przestrodze"
Z wnioskiem o nadanie skwerowi nazwy Pamięci Bitwy pod Mątwami w 1666 roku wystąpiła do prezydenta Inowrocławia Arkadiusza Fajoka starosta Wiesława Pawłowska. Decyzję ostatecznie podjęła Rada Miejska. W uzasadnieniu do jej uchwały wspomniano o upamiętnieniu jednego z najbardziej krwawych, bratobójczych starć w historii polski, którego ostatni epizod rozegrał się 13 lipca 1666 roku. Pod Mątwami wojska króla Jana Kazimierza przegrały bitwę ze zbuntowaną szlachtą. Tak naprawdę klęskę poniosła tam Rzeczpospolita.
Niedzielną uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele Opatrzności Bożej w Mątwach, następnie jej uczestnicy przemaszerowali na skwer, gdzie starosta Pawłowska i prezydent Fajok odsłonili tablicę z nazwą: skwer Pamięci Bitwy pod Mątwami 1666 roku.
- Dzisiejsza uroczystość ma dla nas wszystkich wyjątkowe znaczenie. Składamy hołd wydarzeniom, które odcisnęły trwały ślad w historii naszej małej ojczyzny, Bitwie pod Mątwami z 1666 roku. To na tej ziemi rozegrał się dramat bratobójczej walki, która do dziś przypomina nam, jak wielką wartością jest jedność i pokój. Z ogromnym szacunkiem i wdzięcznością pragnę podziękować panu prezydentowi i Radzie Miejskiej Inowrocławia za podjęcie uchwały nadającej temu miejscu nazwę Skweru Pamięci Bitwy pod Mątwami - mówiła podczas uroczystości starosta Wiesława Pawłowska.
Natomiast prezydent Arkadiusz Fajok w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że: - Dzięki współpracy samorządów możliwe jest budowanie przestrzeni, która nie tylko służy mieszkańcom, ale również pielęgnuje pamięć o przeszłości. Niech ten skwer będzie miejscem zadumy, refleksji i wspólnoty. Nadanie mu nazwy nie tylko wzmocni lokalną tożsamość, ale również przypomni mieszkańcom Inowrocławia i wszystkim Polakom o wartości pamięci o kluczowych momentach w historii naszego narodu.
W przyszłym roku na skwerze w Mątwach stanąć ma pomnik „Ku przestrodze - Bitwa pod Mątwami”, autorstwa Andrzeja Prokopiuka. Artysta plastyk uczestniczył w niedzielnej uroczystości. Miał okazję opowiedzieć o pomniku i jego symbolice.
- Będzie przedstawiać biało-czerwoną flagę rozdartą i płonącą. Ten dramatycznym obraz to nie przypadek. To symbol tego, co dzieje się z narodem kiedy brat staje przeciw bratu. Płomienie flagi odzwierciedlać będą nie tylko chaos bratobójczej walki, ale też gasnące nadzieje na reformy, które król chciał wprowadzić, a które rokosz Lubomirskiego brutalnie zahamował. Szczególne znacznie będzie mieć napis na pomniku - „Ku przestrodze”. To słowa, które przypominać mają nam, że historia, nawet najboleśniejsza niesie w sobie lekcję, by nie popełniać tych samych błędów - informował Andrzej Prokopiuk.
Uroczystość w Mątwach uświetnił zespół muzyki dawnej Musica Antiqua Inovroclaviensis pod kierunkiem Danuty Szymy i Izabeli Szymy Wysockiej oraz Magdalena Poronin.