Na obrzeżach Nakła powstaje Nadnotecki Park Rowerowy. Inwestycja trwa. Finisz budowy jesienią
Gmina Nakło inwestuje w ścieżki rowerowe. Plan na 2025 r. to realizacja Nadnoteckiego Parku Rowerowego. Ciekawy projekt otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Co ważne realizacja zadania już trwa, a całość będzie gotowa jeszcze w tym roku. Z pewnością cieszy to fanów rowerowych wycieczek nie tylko z gminy Nakło czy pow. nakielskiego.
- W ramach tego zadania zbudowana zostanie ścieżka rowerowa ciągnąca się od ul. Noteckiej w Nakle, wzdłuż cieku Paramelka, aż do istniejącej już ścieżki rowerowej biegnącej wzdłuż drogi powiatowej w miejscowości Występ. Trakt przebiegać będzie przez teren niezabudowany, wykorzystywany rolniczo oraz rekreacyjnie – słyszymy w nakielskim magistracie.
Przetarg na realizację tego zadania ogłoszony został pod koniec 2024 r. Wzbudził duże zainteresowanie. Oferty złożyło 12 firm – z Bydgoszczy, Białych Błot, Nakła, Grudziądza, Więcborka, ale też z Wielkopolski i woj. mazowieckiego. Proponowane ceny bardzo zróżnicowane: od niespełna 7 mln zł do blisko 15 mln zł. Gmina wybrała najtańszą z nich.
10 miesięcy budowy
Wykonawca, firma Mirosława Januszewskiego z Wituni, dostał na realizację przedsięwzięcia 10 miesięcy. A to oznacza, że finiszu prac spodziewać się można najpóźniej pod koniec listopada br.
- Powstanie ścieżka rowerowa zlokalizowana w pięciu odcinkach o łącznej długości 4,7 kilometra. Będzie miała ona 2,5 m szerokości, a wykonana zostanie z kostki betonowej – informują władze Nakła na stronie internetowej ratusza.
Jak wyjaśniają pracownicy magistratu – przy budowie traktu wykorzystywane są nowoczesne technologie m. in. zastosowano pianobeton. To lekki beton komórkowy o unikalnych właściwościach. Pozwoli to zbudować ścieżki, na terenach o zróżnicowanych warunkach gruntowych, bez konieczności kosztownej wymiany gruntu czy też wykonywania głębokich wykopów.
W ramach tej inwestycji wykonanych zostanie także szereg innych prac jak budowa i przebudowa przepustów, oczyszczanie rowów przydrożnych, budowa oświetlenia na jednym z odcinków. W planach jest także powierzchniowe odwodnienie ścieżki z odprowadzeniem wody do istniejących już rowów przydrożnych.
Będą kolejne inwestycje rowerowe
Już teraz dojedziemy z Nakła rowerem do Paterka, Występu, Potulic. W ub. r. udało się zakończyć budowę ścieżki pieszo-rowerowej z Nakła do Trzeciewnicy, wzdłuż drogi krajowej nr 10. To bardzo zwiększyło bezpieczeństwo. Już niebawem rowerem dotrzemy także przez Lubaszcz i Śmielin do Sadek. To wspólne przedsięwzięcie gmin Sadki i Nakło oraz pow. nakielskiego jest w trakcie realizacji.
- Widzimy też potrzebę budowy ścieżki ze Ślesina do Minikowa. Chcielibyśmy aby powstała, ale na razie nie ma tego w budżecie – informował nas pod koniec ub. r. Sławomir Napierała, burmistrz Nakła.
W ciągu najbliższych lat powstać mają też ścieżki rowerowe przy trasach wojewódzkich: z Nakła do Mroczy oraz z Paterka do Kcyni i Szubina. List intencyjny w tej sprawie przedstawiciele zainteresowanych gmin i powiatu nakielskiego podpisali z władzami województwa w grudniu 2024 r.
- Przed nami dwa lata prac projektowych. Długo, ale chcemy to zrobić dobrze. Wymagana jest m. in. decyzja środowiskowa, konieczny też będzie wykup gruntów. Realizacja to kolejne 2 lata – prognozował wówczas Krzysztof Błoński, starosta nakielski.