Najbardziej roztańczony festiwal Krakowa nadchodzi
Od ponad ćwierć wieku Balet Cracovia Danza zaprasza krakowian i turystów do tańca w najpiękniejszych krakowskich plenerach, organizując Festiwal Tańców Dworskich, jedyne takie wydarzenie w Europie.
Od 19 do 27 lipca krakowscy tancerze ponownie zamienią Kraków w wielka salę balową. Tematem przewodnim 26. edycji wydarzenia będzie renesans Na uczestników czekają spektakle, pokazy, warsztaty oraz dwa bale.
Królewskie pokazy taneczne i polonez na Rynku
Renesans zapowiadają organizatorzy także w kontekście samego festiwalu. Po 25 latach zmieni on nieco swoje oblicze.
– Tematem tegorocznego festiwalu „Kraków tańczy” jest Renesans, co nawiązuje do tanecznego i artystycznego dziedzictwa Krakowa z okresu Odrodzenia. Pragniemy zaprezentować w czasie festiwalu taneczne spektakle inspirowane pierwszymi baletami przedstawianymi w Krakowie, na Wawelu w XVI wieku. Choreografie i tańce przywiezione na dwór wawelski przez Królową Bonę, oraz te stworzone przez włoskich mistrzów tańca, jak Sylwester z Włoch z końca XVI w., stanowią początki repertuaru tanecznego w Polsce, dziedzictwo godne innych ówczesnych europejskich dzieł scenicznych. Spektakle baletowe takie jak „Ballet des polonais” z 1573 r. oraz „Wawelska maskarada królowej Bony” przedstawione w zabytkowych, renesansowych przestrzeniach Krakowa zabłysną dodatkowo, tworząc unikatową propozycję artystyczną dla mieszkańców i przyjeżdżających do Krakowa gości – zapowiada Romana Agnel, pomysłodawczyni festiwalu.
Taneczne pokazy na placach i rynkach Krakowa
Festiwal zainauguruje plenerowy występ na scenie przed Galerią Krakowską pokazy taneczne zespołów gościnnych: Sanskriti Alaknanda i Capella Antiqua Bialostociensis oraz spektakl "Wawelska Maskarada" w wykonaniu Baletu Cracovia Danza. Na zamku w Niepołomicach krakowscy tancerze zaprezentują swoją wersję koronacji Bolesława Chrobrego.
Jak zawsze na amatorów tańca czekają warsztaty, w tym roku to: francuski taniec renesansowy, francuski taniec barokowy, kontredanse angielskie, dawny taniec polski, indyjski taniec Kathak pod okiem mistrzów: Marie-Claire Le Corre, Piere-Francois Dollé, Cécile Laye, Leszka Rembowskiego i Alaknandy Dasgupty, a także warsztaty masterclass i bezpłatne warsztaty dla dzieci i młodzieży z dawnych tańców włoskich, polskich, francuskich i hiszpańskich. W Niepołomicach zaś odbędą się warsztaty tańców dworskich.
Pokazy taneczne Baletu Cracovia Danza tego lata będzie można podziwiać w scenerii Wawelu i Willi Decjusza.
Polonez na Rynku Głównym
Wspólny polonez na Rynku Głównym to już tradycja Festiwalu Tańców Dworskich, nie mogło go zabraknąć i w tym roku. Tym bardziej, że za każdym razem do tańca ochoczo włączają się mieszkańcy i turyści.
27 lipca, na zakończenie festiwalu, do tańca na płycie Rynku zaprosi Romana Agnel.
Jeden z najstarszych i najbardziej cenionych tańców w Polsce, jakim jest polonez, dwa lata temu trafił na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. A wspólne tańczenie poloneza na Rynku Głównym to jedna z form promocji tego niezwykłego tańca.