Odbetonują teren przed Netto Areną. A co z deszczówką?
Pomysł odbetonowania okolic hali sportowej powstał w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego, ale ze względów finansowych czekał na realizację trzy lata. Pieniądze zabezpieczono podczas niedawnej nowelizacji budżet Szczecina.
Celem projektu jest stworzenie przyjaznej, zielonej przestrzeni dla mieszkańców: usunięcie nadmiaru betonu, nasadzenie dwóch alei z prawie 50 platanami, zieleni niskiej i wysokiej z systemem podlewania, upamiętnienie lokalnych sportowców, dodatkowe ławki i śmietniki.
A co z podlewaniem? - pyta czujnie radny Przemysław Słowik. Zwraca uwagę, że inwestycja powinna łączyć funkcję estetyczną i rekreacyjną, a z drugiej strony odpowiadać na wyzwania związane z gospodarowaniem wodą opadową.
- Zgodnie z założeniami polityki adaptacji do zmian klimatu, przestrzenie miejskie powinny być projektowane w sposób umożliwiający retencjonowanie wody deszczowej i ponowne jej wykorzystanie, np. do nawadniania zieleni. Tego typu działania nie tylko wspierają lokalną retencję, ale również pozwalają ograniczyć zużycie wody wodociągowej, co jest szczególnie istotne w okresach suszy. W wielu miastach stosowane są rozwiązania takie jak ogrody deszczowe, zbiorniki retencyjne, systemy rozsączające czy nawierzchnie przepuszczalne, które mogą z powodzeniem zostać uwzględnione również w projekcie realizowanym przy Netto Arenie - zauważa lider Zielonych.
W projekcie nie przewiano jednak takich rozwiązań. Będą inne. Prostsze i mniej kosztowne. Czas pokaże, czy równie skuteczne.
- Planowane jest usunięcie fragmentów istniejącej nawierzchni i wprowadzenie zieleni w układzie przypominającym szachownicę. Opady z utwardzonych fragmentów będą kierowane na sąsiednie powierzchnie zielone (zamiast do kanalizacji deszczowej), które przejmą funkcję magazynowania i rozsączania nadmiaru wody - wyjaśnia Marcin Biskupski, zastępca prezydenta Szczecina.
Jak dodaje, w ramach przedsięwzięcia nie przewidziano budowy osobnych zbiorników retencyjnych.
- Zadanie wykorzystuje rozwiązania wpisujące się w koncepcje błękitno-zielonej infrastruktury. Na terenach zielonych zaplanowano zagłębienia pełniące rolę niecek retencyjnych, umożliwiających czasowe zatrzymanie opadów, ich stopniowe wchłanianie przez grunt oraz nawodnienie roślinności- wyjaśnia.
Inwestycję nadzoruje Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Jest szansa, że rozpocznie się w jeszcze w tym roku.