Ostatni dzień niezwykłej wystawy. Tylko dziś można zobaczyć dzieła Józefa Chełmońskiego w Poznaniu! Tłumy przed Muzeum Narodowym
Trzy muzea, jeden artysta
Wystawa powstała dzięki współpracy trzech najstarszych muzeów narodowych w Polsce – z Warszawy, Krakowa i Poznania. Przygotowania do wydarzenia rozpoczęły się już w 2022 roku i objęły szeroko zakrojone badania historyczno-artystyczne oraz działania konserwatorskie. Poznańska odsłona wystawy różni się od tych z Warszawy i Krakowa. W Poznaniu dzieła Chełmońskiego ułożono chronologicznie.
Blisko 200 dzieł z całego świata
Ekspozycja obejmuje łącznie 122 obrazy olejne, 58 prac na papierze oraz 14 szkicowników. Znaczna część dzieł pochodzi z muzeów polskich, ale także z kolekcji prywatnych i zagranicznych – m.in. ze Szwajcarii, Węgier i USA. Wystawa daje możliwość obejrzenia zarówno znanych obrazów, takich jak „Babie lato”, „Bociany” czy „Orka”, jak i dzieł rzadko udostępnianych publiczności, np. „Bąk z prywatnych zbiorów” czy „Przed karczmą z Budapesztu”.
Powrót „Kuligu”
Wśród prezentowanych dzieł znajduje się też prawdziwa gratka dla miłośników sztuki – „Kulig”, znany również jako „Karnawał w Polsce”. Obraz ten przed wojną należał do rodziny Raczyńskich z Rogalina. Niedawno wrócił do Polski z londyńskiej aukcji. W Poznaniu prezentowany jest publicznie po raz pierwszy od dziesięcioleci.
Zwiedzający wystawę w Muzeum Narodowym w Poznaniu mają okazję odbyć podróż przez całe życie Chełmońskiego: od nauki w Warszawie i Monachium, przez paryski etap jego kariery, aż po mazowiecką Kuklówkę, gdzie powstały jego najdojrzalsze prace. Chełmoński to też mistrz w ukazywaniu polskiej wsi. Malował konie, polowania, wiejskie zabawy, ale też nastrojowe pejzaże o zmiennej porze dnia i roku. Zobaczyć można m.in. „Noc gwiaździstą”.