Otyń: Chciał zainwestować w kryptowaluty. Stracił prawie 50 tys. zł
W internecie można znaleźć fałszywe ogłoszenia o inwestycjach, dzięki którym możemy szybko zyskać sporo kasy. Oszuści podpinają się pod znane firmy czy rozpoznawalne osoby: polityków, artystów czy sportowców.
Policja przed tym ostrzega.
Przestępcy obiecują szybki i duży zysk z zainwestowanych pieniędzy – mówi asp. Justyna Sęczkowska-Sobol, rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli.
Przelał oszustom oszczędności
Tak było w przypadku 73-letniego mieszkańca gm. Otyń. Złożył już zawiadomienie o oszustwie.
Zrelacjonował, że znalazł w internecie ogłoszenie o możliwości zainwestowania pieniędzy w spółkę akcyjną – opowiada rzeczniczka policji. - Wskazany w ogłoszeniu link przekierował go na stronę firmy. Następnym krokiem było podanie swoich danych, co pokrzywdzony zrobił. Po chwili skontaktował się z nim telefonicznie konsultant i zaproponował założenie konta do inwestowania.
Mężczyzna się zgodził, zaczął inwestować. Potem przelał oszustom swoje oszczędności. I stracił blisko 50 tys. zł.
Zastanów się dwa razy
Policjanci podkreślają: w internecie jest dużo zagrożeń i warto zastanowić się dwa razy, zanim wejdziemy w tego typu biznesy.
Oszustwa w sieci to poważne zagrożenie dla finansów osób korzystających z internetowych kont bankowych, portali społecznościowych czy skrzynek e-mail – zaznacza Sęczkowska-Sobol. - Pomysłowość oszustów nie zna granic. Tworzą strony internetowe łudząco podobne do dobrze znanych nam witryn.
Policja apeluje, by zwracać uwagę na każdy szczegół. Nawet najdrobniejszy: pojedynczą literę w adresach czy nazwach portali. Jeśli nieznajomy podsyła nam link, który przekierowuje nas na stronę, gdzie mamy podać numer konta i kod autoryzacji – nie róbmy tego.
Czytajmy dokładnie komunikaty przychodzące na telefon podczas każdej transakcji – podkreśla rzeczniczka nowosolskich policjantów.
Jak nie dać się oszustom
Policja przypomina o podstawowych zasadach:
- pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, by wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez nieupoważnione osoby. Dla bezpieczeństwa zmieniajmy hasła nie rzadziej niż zaleca to administrator,
- pamiętajmy o wylogowaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu użytkowania,
- nie otwierajmy mejli od nieznanych nadawców, a co najważniejsze – zawartych w nich załączników,
- oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych,
- pamiętajmy, by nie wpisywać, jeśli mamy wątpliwości, swojego loginu i hasła,
- nie instalujmy podejrzanych aplikacji, które żądają dostępu do danych z naszego konta bankowego czy kart kredytowych,
- nie otwierajmy linków wysyłanych przez nieznajomych. Mogą zainfekować nasz komputer i telefon; dzięki temu oszuści przejmą kontrolę nad naszym kontem bankowym.