Piła: Elektryczną hulajnogą po Drodze Krajowej z psem na ręku
W miniony weekend na terenie powiatu pilskiego doszło do 3 niebezpiecznych sytuacji z udziałem kierujących hulajnogami elektrycznymi.
W piątek mundurowi z Piły otrzymali informację dotyczącą niewłaściwej jazdy jednego z kierujących. Mężczyzna miał jechać hulajnogą elektryczną po Drodze Krajowej nr 10 na odcinku pomiędzy Piłą a Jeziorkami. Co gorsza, na swoim jednośladzie, miał przewozić psa. Policjanci jeszcze tego samego dnia ustalili, że sprawcą tych wykroczeń okazał się 17- letni mieszkaniec Piły, który jak się później okazało nie zadawał sobie sprawy z zagrożenia jakie spowodował swoim zachowaniem.
Do kolejnej sytuacji doszło w sobotę. Policjanci z Posterunku Policji w Kaczorach przy ul. Młodych w Pile zauważyli, jak kierujący hulajnogą elektryczną korzysta z telefonu komórkowego, co stanowi bardzo poważne wykroczenie. Natychmiast włączyli sygnały świetlne i dźwiękowe i wydali polecenie do zatrzymania pojazdu. Mężczyzna jednak nie zatrzymał się, mimo dawanych sygnałów, tylko kontynuował jazdę, przejeżdżając przez przejścia dla pieszych oraz niestosując się do sygnalizacji świetlnej.
- Ostatecznie 24- latek został zatrzymany kilkanaście metrów dalej. Teraz odpowie za przestępstwo niezatrzymania się do kontroli, które zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności oraz szereg popełnionych wykroczeń - informuje mł. asp. Magdalena Mróz z KPP w Pile.
Do ostatniego niebezpiecznego zdarzenia z udziałem elektrycznej hulajnogi doszło przy ul. Niepodległości w Pile. W czasie kiedy 59- kobieta wychodziła z autobusu MZK, wjechał w nią kierujący hulajnogą. Skutkiem tego zdarzenia był poważny uraz nogi. Jak się okazało sprawcą tej kolizji był 13-letni chłopak. Sprawa znajdzie swój finał w Sądzie Rodzinnym i Nieletnich.
Przypominamy najważniejsze przepisy dotyczące używania elektrycznych hulajnóg:
- Uprawnienia: Osoby w wieku 10-18 lat muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy odpowiedniej kategorii.
- Prędkość: Maksymalna prędkość to 20 km/h.
- Miejsce na drodze: Preferowane są drogi rowerowe, pasy ruchu dla rowerów, a w ich braku jezdnia (jeśli dopuszczalna prędkość nie przekracza 30 km/h) lub chodnik (z zachowaniem szczególnej ostrożności i ustępowaniem pieszym).
- Parkowanie: Hulajnogę należy parkować tak, aby nie utrudniać ruchu.
- Obowiązki: Należy zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszym, a na przejściach dla pieszych należy przeprowadzać hulajnogę.
- Zakazy: Zabrania się jazdy w stanie nietrzeźwości, przewożenia innych osób, zwierząt lub ładunków, holowania innych pojazdów, używania telefonu komórkowego trzymanego w ręku.
- Wyposażenie: Hulajnoga powinna być wyposażona w światła przednie i tylne, odblaski.