Prof. Michał Zembala rozstał się z KUL-em. "Moje miejsce jest za stołem operacyjnym"
Prof. Michał Zembala to znany kardiochurg, syn prof. Mariana Zembali, który wraz z prof. Zbigniewem Religią 40 lat temu wykonał pierwszy w Polsce przeszczep serca. Związany z polskimi i zagranicznymi ośrodkami i uniwersytetami, a w 2023 r. do tej listy doszedł też Wydział Medyczny KUL. Szybko stał się pełnomocnikiem rektora, żeby w lipcu 2024 r. jeszcze bardziej zacieśnić z nim współpracę – został prorektorem odpowiedzialnym za sprawy kliniczne i rozwój badań medycznych.
– Powiedziano kiedyś, że tutaj jest Polska drugiej prędkości. To dobrze, bo jak człowiek wolniej jedzie, to więcej widzi. Dostrzega nie tylko ogromny potencjał regionu, ale przede wszystkim – luki w niesionej pomocy – mówił wówczas.
Rok od tamtej pory współpraca staje się historią – uczelnia poinformowała, że od 1 października Zembalę zastąpi prof. Maciej Banach, obecnie prorektor ds. Collegium Medicum KUL. Rzecznik prasowy Wojciech Andrusiewicz podkreśla, że była to „wspólna decyzja” rektora prof. Mirosława Kalinowskiego i kardiochirurga.
W ciągu ostatnich miesięcy KUL nawiązał współpracę z 1 Wojskowym Szpitalem Klinicznym i lecznicą w Radzyniu Podlaskim. Sam Zembala jednak przyznaje, że do tej pory nie udało się podpisać umowy z Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej i szpitalem na al. Kraśnickiej, których organem prowadzącym jest marszałek województwa.
– Trudne negocjacje – podsumowuje Michał Zembala na swoim profilu na LinkedIn. – Moje miejsce jest za stołem operacyjnym, u boku chorego – tam, gdzie czas płynie inaczej, a ręka czyni dobro – dodaje jeszcze.