Rozbita międzynarodowa grupa przestępcza. Przemycali papierosy także z lubuskiego
Tytoniowy przemyt na gigantyczną skalę, międzynarodowe powiązania i 29 zatrzymanych osób – służby rozbiły grupę przestępczą, która działała także w województwie lubuskim. W grę wchodzą dziesiątki milionów złotych strat dla Skarbu Państwa.
Śledztwo prowadzone przez Centralne Biuro Śledcze Policji, Straż Graniczną i Krajową Administrację Skarbową doprowadziło do rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem i handlem nielegalnym tytoniem oraz papierosami bez polskich znaków akcyzy. Działania objęły swoim zasięgiem nie tylko województwa w Polsce – w tym woj. lubuskie – ale również Czechy, Słowację i Wielką Brytanię.
Towar wart miliony i podróż do Niemiec. Akcja w dwóch województwach
Pierwsze działania operacyjne w ostatnim etapie śledztwa miały miejsce 23 kwietnia. Funkcjonariusze wkroczyli równocześnie na teren województw łódzkiego i lubuskiego, zatrzymując dwóch obywateli Polski. Podczas tej akcji zabezpieczono 4,8 miliona sztuk papierosów, które – według ustaleń służb – miały trafić do Niemiec.
Gdyby zabezpieczony towar trafił na rynek, Skarb Państwa mógłby stracić niemal 7,1 miliona złotych. Zatrzymanym postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a sąd zastosował wobec nich dozór policyjny oraz poręczenie majątkowe na łączną kwotę 135 tysięcy złotych.
Papierosy miały przekroczyć granicę. Kolejny zatrzymany w długi weekend
Podczas majówki, na jednym z przejść granicznych w województwie podkarpackim, Straż Graniczna zatrzymała 44-letniego mężczyznę powiązanego z tą samą grupą. Mężczyzna usłyszał zarzuty udziału w grupie przestępczej oraz przestępstw skarbowych.
Grupa działała w czterech krajach. W tle przemyty i lewe magazyny
Z ustaleń śledczych wynika, że grupa przestępcza miała charakter międzynarodowy. Towary były przemycane, nielegalnie produkowane, magazynowane i rozprowadzane m.in. na terenie Polski, Czech, Słowacji i Wielkiej Brytanii.
Za prowadzenie sprawy odpowiada Wydział CBŚP w Częstochowie, działający w ramach Zarządu w Katowicach, przy wsparciu funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, a także Śląskiego i Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego. Postępowanie nadzoruje Prokuratura Regionalna w Katowicach.
Straty Skarbu Państwa sięgają 30 milionów. A to jeszcze nie koniec
– W toku dotychczasowych czynności zatrzymano już 29 osób, z czego 27 usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Łączna wartość przejętych nielegalnych papierosów i tytoniu przekroczyła 30 milionów złotych – poinformował podkom. Krzysztof Wrześniowski, rzecznik prasowy CBŚP.
Śledztwo ma charakter rozwojowy, a służby nie wykluczają kolejnych zatrzymań. Na tym etapie funkcjonariusze skupiają się także na wątkach transgranicznych i finansowych, które mogą ujawnić kolejne powiązania przestępczej siatki.