Słupsk nie będzie większy? Wniosek miasta o poszerzenie granic z negatywną rekomendacją
W projekcie rozporządzenia Rady Ministrów z 8 lipca w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany nazwy gminy czytamy, że wniosek Miasta Słupska w sprawie poszerzenia granic o tereny gminy Redzikowo i Kobylnica został zarekomendowany do negatywnego rozpatrzenia. Jako powód podano „brak obopólnej zgody między jednostkami samorządu terytorialnego objętymi danymi zmianami”.
Negatywną rekomendację otrzymały również wnioski gminy Redzikowo (która chce odzyskać tereny wcześniej włączone do Słupska), Lęborka (chcącego powiększyć się o tereny gminy Nowa Wieś Lęborska), a także Ustki (która chce przyłączyć wieś Przewłoka leżącą w gminie wiejskiej Ustka).
Choć zapisy i uzasadnienia w rozporządzeniu Rady Ministrów mogą jeszcze ulec zmianie, szanse na powiększenie Słupska zmalały. Na ostateczną decyzję w sprawie zmian granic administracyjnych samorządów przyjdzie nam poczekać do końca lipca. Ewentualna zmiana granic nastąpiłaby 1 stycznia 2026 roku.
Wojewoda pozytywnie o zmianie granic
Przypomnijmy, Słupsk procedurę powiększenia miasta rozpoczął jeszcze w grudniu. To wtedy radni podjęli odpowiednią uchwałę, która zainaugurowała formalnie proces.
Pozytywnie wniosek Słupska o poszerzenie granic zaopiniowała wcześniej wojewoda pomorska, pisząc w swoim uzasadnieniu: „Po dogłębnej analizie wniosku wraz z dołączoną dokumentacją, stwierdzić należy, że przedstawione w uzasadnieniu wniosku Rady Miejskiej w Słupsku argumenty, w mojej ocenie, uzasadniają jego uwzględnienie w części dotyczącej włączenia do granic Miasta Słupska części obrębu ewidencyjnego Włynkówko w Gminie Redzikowo oraz części obrębu ewidencyjnego Bolesławice i części obrębu ewidencyjnego Kobylnica w gminie Kobylnica, obejmującego obszar ograniczony od północy granicami Miasta Słupska do ulicy Szczecińskiej i skrzyżowania między ulicą Szczecińską a ulicą Jolanty Szczypińskiej, od zachodu granicą obrębu ewidencyjnego Bolesławice, od wschodu ulicą Witosa i od południa granicą torów kolejowych, natomiast nie uzasadniają w sposób wystarczający konieczności dokonania zmiany jego granic poprzez włączenie pozostałej objętej wnioskiem części obrębu ewidencyjnego Kobylnica w Gminie Kobylnica”.