Święto sztuki nad Prosną. Za nami inauguracja najstarszego festiwalu teatralnego w Polsce
65. Kaliskie Spotkania Teatralne to jedenaście dni, siedemnaście tytułów i ponad stu dziesięciu artystów z całej Polski. Za nami już krakowski prolog, który odbył się 1 maja. W Teatrze Łaźnia Nowa, kaliska publiczność zobaczyła sztukę "Latający Potwór Spaghetti" napisaną i wyreżyserowaną przez Mateusza Pakułę, a w Teatrze im. J. Słowackiego, "Proszę Państwa, Wyspiański umiera" Agaty Dudy-Gracz.
- Podstawowa zasada jest to szukanie takich spektakli, w których są najlepsze kreacje aktorskie, co się na ogół zdarza w najlepszych spektaklach. Siłą rzeczy jest to rodzaj przeglądu, taki showcase - tłumaczy Bartosz Zaczykiewicz, dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu
Kaliska inauguracja
10 maja przenieśliśmy się do Kalisza. Na oficjalne rozpoczęcie 65. KST w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego publiczność zobaczyła przedstawienie "Polowanie na osy. Historia na śmierć i życie" wg Wojciecha Tochmana w reż. Natalii Korczakowskiej z Teatru Studio w Warszawie. To historia jednej z najgłośniejszych morderczyń lat 90. – Moniki O., w której zagrały m.in. Dominika Ostałowska oraz laureatka Grand Prix 63. KST Maja Pankiewicz.
- Nigdy nie myślę o nagrodach, kiedy gram, na jakimkolwiek festiwalu jestem, ale mam ogromny sentyment do tego Festiwalu, bo grałam tu kilka razy, dostałam tu też nagrody, bardzo lubię to miasto, ten festiwal mnie cieszy i cieszę się, że wróciłam po kilku latach - mówi Sonia Roszczuk, odtwórczyni jednej z ról.
Aktorzy na głównym planie
Najstarszy festiwal teatralny w Polsce od 1985 roku ma formułę konkursu aktorskiego. W tegorocznym jury zasiądą: aktorka Magdalena Drab, reżyserka Iwona Kempa, dziennikarka Magda Piekarska oraz krytyk teatralny Łukasz Drewniak. Swoich laureatów wyłoni także jury dziennikarzy oraz widzowie – w plebiscycie na Naj-Bogusławskiego Aktora oraz Naj-Bogusławski Spektakl. Kto w tym roku otrzyma statuetkę Wojciecha? Zwycięzców tegorocznego konkursu aktorskiego poznamy już w niedzielę, 17 maja.
- To aktorzy są na głównym planie, więc dla mnie jako reżysera jest to o tyle trudne zadanie, że jednak patrzę czy przedstawienie czy jest dobre czy nie - mówi Szymon Kaczmarek, reżyser teatralny i członek jury. - Tu jest trochę inne zadanie. Muszę patrzeć na to, jak konstruują postać.
Bliskie spotkania z twórcami
Od niedzieli do piątku, po spektaklach, widzowie będą mogli wziąć udział w spotkaniach z aktorami i twórcami. Rozmowy poprowadzi znany dziennikarz teatralny Jacek Wakar. Następnie spotkania przybiorą mniej formalny charakter, podczas wieczorów z muzyką na żywo w Klubie Festiwalowym, który mieści się w głównym budynku Teatru w Kontrabas Cafe Club.
Wydarzenia towarzyszące
Festiwalowi towarzyszy bogaty program artystyczny organizowany we współpracy z lokalnymi instytucjami kultury. To wystawa "Grzegorzewski: ...składam hołd Wyspiańskiemu” w Galerii Wieża Ciśnień. Ekspozycja będzie czynna do 7 czerwca. Wstęp jest wolny. To również "A-Kumulacje 2025 – Kaliskie Biennale Sztuki”, piąta edycja konkursu dla artystów związanych z Kaliszem. Wystawę można oglądać do 24 maja w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina oraz w Galerii Uniwersyteckiej im. prof. Andrzeja Niekrasza. Wstęp także jest wolny. W poniedziałek, 12 maja zobaczymy "Dziady cz. II" młodzieżowej grupy teatralnej z CKiS. W sprawie biletów prosimy o kontakt z kasą CKIS. Odbędzie się też pokaz filmu "Sezony" w reżyserii Michała Grzybowskiego – ostatniego dnia festiwalu, w sobotę 17 maja o 12:00 w Kinie Centrum. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z twórcami. Bilety w cenie 15/20 zł dostępne w kasie i na teatr.kalisz.pl
Bilety – dodatkowa pula dostępna
Wczoraj na stronie Teatru udostępniono dodatkową pulę biletów – warto sprawdzić dostępność miejsc. Dla ryzykantów poszukujących okazyjnych cen: tradycyjnie 15 minut przed spektaklami na Dużej Scenie i Scenie Kameralnej oraz godzinę przed przedstawieniami w CKiS i Komodzie można nabyć wejściówki (w miarę dostępnych miejsc).