Szykujcie się na wrzesień. Katowice obiecują wielkie show na swoje 160. urodziny. Trzy dni koncertów gwiazd w Strefie Kultury
Muzyczne święto z udziałem gwiazd
Prezydent Katowic, Marcin Krupa, podczas poniedziałkowej konferencji prasowej podkreślił, że ten wyjątkowy jubileusz to doskonała okazja, by zaprezentować wszystko, co najlepsze na Górnym Śląsku. Kontynuując tradycję z poprzednich lat, zarządzanie muzyczną stroną wydarzenia ponownie oddano w ręce samych artystów.
Tym razem, zamiast jednego dyrektora artystycznego, kilkunastu muzyków w ciągu trzech dni zaprezentuje swoje własne koncerty. Na scenie w Strefie Kultury wystąpią takie legendy i popularni artyści jak: Dżem, Myslovitz, Coma, Daria ze Śląska, Kaśka Sochacka, Mela Koteluk, Organek, Krzysztof Zalewski, Król, Hengelo, Hubert i Ofelia.
- To jest moje miasto, tutaj się urodziłam, tutaj dorastałam i tutaj toczyło się moje życie. Bardzo lubię wracać, bo ostatnio trochę mniej jestem w Katowicach, niemniej bardzo kocham to miasto i wydaje mi się, że powrót wraz z moim zespołem to będzie dla mnie supersprawa – powiedziała Daria ze Śląska, podkreślając swój osobisty związek z miastem.
Dodatkową atrakcją będzie wspólne granie przeboju "Wehikuł czasu" zespołu Dżem, które odbędzie się na katowickim rynku. To wyjątkowa okazja dla wszystkich fanów, by zagrać na gitarze razem z zespołem.
Lato pełne muzyki i sztuki przed jubileuszem
"Urodziny Miasta - Kocham Katowice" zostaną poprzedzone serią letnich wydarzeń muzycznych i kulturalnych, które rozgrzeją atmosferę przed wrześniowymi obchodami. Wśród nich znajdą się m.in. koncerty z okazji 15-lecia przebudowy ulicy Mariackiej, będącej sercem imprezowym miasta, a także V4 Blues Festiwal w Zadolu i muzyczne pikniki w urokliwym parku Kościuszki.
W obchody 160-lecia Katowic aktywnie włączyła się także Akademia Sztuk Pięknych, przygotowując specjalne projekty artystyczne. Wśród nich znajdzie się m.in. mural oraz instalacja artystyczna na placu Wolności. Ta ostatnia ma wypełnić pusty postument po pomniku żołnierzy Armii Czerwonej, który został przeniesiony w 2014 roku, nadając miejscu nową symbolikę.
Katowice: Od osady do metropolii – rys historyczny
Historia Katowic sięga końca XVI wieku, choć korzenie miasta są znacznie starsze, wyznaczane przez losy wczesnych osad rolniczych i kuźnic żelaza, które dziś stanowią jego dzielnice. Najstarszą z nich jest Dąb, wzmiankowany już w dokumencie z końca XIII wieku.
Miasto dynamicznie rosło wraz z rozwojem przemysłu ciężkiego i budową kolei w połowie XIX wieku. Kluczową rolę w jego przekształceniu w ośrodek przemysłowy odegrał sztygar i przedsiębiorca górniczy Franz Winckler, którego wizję realizował zarządca dóbr katowickich, Friedrich Grundmann.
Katowice otrzymały prawa miejskie w 1865 roku. Proces kształtowania się obecnego kształtu miasta trwał jeszcze ponad sto lat, a dzisiejsze dzielnice, takie jak Kostuchna i Murcki, zostały włączone do Katowic w połowie lat 70. XX wieku.