Tablice informacyjne po śląsku przy kościele MB Królowej Aniołów w Tychach-Wilkowyjach
Przy kościele MB Królowej Aniołów w Tychach-Wilkowyjach stanęły tablice informacyjne po polsku i po śląsku, Ks. proboszcz Marcin Piasecki stawia na śląskość. Są już nieszpory po śląsku, teraz tablice.
W poniedziałek,. 12 maja 2025 r., w otoczeniu kościoła MB Królowej Aniołów w tyskiej dzielnicy Wilkowyje stanęły żółto-niebieskie tablice wskazujące m.in. na probostwo, dom parafialny, kancelarię czy toaletę. Dwukolorowe tablice w dwóch językach: po polsku (np. probostwo czy dom parafialny) i po śląsku (fara, farski dōm).
Dziewięć miesięcy wcześniej, w sierpniu 2024 r., na odpust parafialny pojawiły się tu nieszpory po śląsku, powtórzone potem na Boże Narodzenie i Nowy Rok.
Śląskość to nasze korzenie: moje (urodził się w Chorzowie Starym) i parafian. Warto to podkreślać i eksponować – mówi ks. proboszcz Marcin Piasecki, czyli farorz, który parafią MB Królowej Aniołów w Wilkowyjach kieruje od lipca 2019 r.
Po polsku i po śląsku napisana jest też tzw. chronologia wilkowyjska, czyli historia tej dzielnicy, która kiedyś była samodzielną miejscowością (od 1922 r.). Z zestawienia tego wynika, że pierwsza wzmianka o Wilkowyjach pochodzi z 1287 r., a z 1725 r. jest najstarszy dokument, który ma pieczęć z wizerunkiem wilka.
Tablice z napisami po polsku i po śląsku ustawiły już przy swoich budynkach urzędy miast Bytom, Radzionków i Świętochłowice.
Natomiast nie słyszałem, by stały przy jakimś kościele. Wszystko wskazuje na to, że jesteśmy pierwsi – mówi farorz parafii MB Królowej Anielskiej w Wilkowyjach, ks. Marcin Piasecki.