Tymi banknotami i monetami już nie zapłacisz w lipcu. NBP jasno wskazuje co robić
Uszkodzonymi banknotami nie zapłacisz w sklepie
Aktualnie posługujemy się monetami i banknotami z 1995 roku i ich odświeżoną wersją z 2014 roku. Są one wydane bezterminowo i możemy nimi płacić bez ograniczeń pod jednym warunkiem, że nie są one uszkodzone. Pieniądze, które mają ślady uszkodzenia tracą ważność i sprzedawca ma prawo odmówić ich przyjęcia. Jako klient też możemy nie przyjąć uszkodzonych pieniędzy i warto z tego prawa korzystać.
Zasady i tryb wymiany zużytych lub uszkodzonych banknotów reguluje zarządzenie nr 31/2013 Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wymiany znaków pieniężnych, które wskutek zużycia lub uszkodzenia przestają być prawnym środkiem płatniczym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. Urz. NBP z 2024 r. poz. 6).
Możliwe, że zdarzyła Wam się sytuacja, w której sprzedawca w sklepie odmówił przyjęcia banknotu ze względu na widoczne uszkodzenia. Ma do tego prawo podobnie jak w sytuacji kiedy odmawia przyjęcia zbyt wysokiego nominału, tłumacząc że nie ma wydać. Uszkodzone pieniądze wymienimy bezpłatnie, a obowiązek ciąży na osobie, która banknot uszkodziła.
O pieniądzach w Polsce
Narodowy Bank Polski emituje dwa rodzaje banknotów i monet. Pierwsze to banknoty i monety powszechnego obiegu emitowane w wysokich nakładach, funkcjonujące w obrocie gotówkowym, których wartość określa nominał. Do tej grupy należą również obiegowe monety okolicznościowe.
Drugie to banknoty i monety kolekcjonerskie, emitowane w niskich nakładach, przeznaczone głównie dla krajowych i zagranicznych numizmatyków.