Wielka procesja ruszyła spod katedry. Ulice Gniezna zamieniły się w kwietny dywan!
Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to jedno z najważniejszych świąt katolickich w Polsce. Obchodzone jest zawsze w czwartek, 60 dni po Wielkanocy. Ma charakter radosny i dziękczynny – wierni publicznie wyrażają wiarę w realną obecność Jezusa w Eucharystii.
Tradycja święta sięga XIII wieku. W Polsce wprowadzono je w XIV wieku, a jego wyjątkowość polega na uroczystych procesjach, które przechodzą ulicami miast i wsi. Centralnym punktem jest niesienie monstrancji z hostią – symbolem Ciała Chrystusa – pod baldachimem, w otoczeniu duchownych, ministrantów i wiernych.
Procesje zatrzymują się przy czterech ołtarzach, symbolizujących cztery Ewangelie. Przy każdym z nich czytany jest fragment Pisma Świętego. Dziewczynki sypią kwiaty, chłopcy dzwonią dzwonkami, a uczestnicy śpiewają pieśni eucharystyczne. Ulice są często ozdobione dywanami z kwiatów, zielenią i religijnymi dekoracjami.
W Gnieźnie, przed piękną katedrą już o godzinie 10 zaczęło przebywać ludzi. Wierni zgromadzili się czekając na procesję Bożego Ciała. Przed bazyliką ustawiły się dwa rzędy dziewczynek ubranych na biało, które z wielką uwagą na dźwięk dzwoneczka miały poważne zadanie: wyrzucić garść polnych kwiatków.
W tym roku arcybiskupowi, który niósł Najświętszy Sakrament towarzyszył chór, delegacje poszczególnych osiedli oraz Zespół Pieśni i Tańca „Gniezno” w tradycyjnych ludowych strojach. Tego dnia ulice wokół katedry zmieniły się w piękne kwietne dywany.
Wielka procesja ruszyła spod katedry. Ulice Gniezna zamieniły się w kwietny dywan!