Wyniki egzaminu ósmoklasisty. Jak wypadło Lubuskie?
Do egzaminu ósmoklasisty w maju br. przystąpiło w województwie lubuskim 9.570 spośród 9.663 uczniów VIII klasy szkoły podstawowej (ok. 99%), w tym ok. 480 uczniów – obywateli Ukrainy.
Tak wypadli lubuscy ósmoklasiści
Język polski pisało w Lubuskiem 8.523 uczniów, średni wynik, jaki uzyskali to 60,59 (średnia krajowa to 64 procent).
O dwóch uczniów więcej zdawało egzamin z matematyki - 8.525, zdobyli ono 44,03 procent punktów (średnia krajowa - 50).
Język angielski na egzaminie z języka obcego wybrało 8.007 młodych Lubuszan, uzyskali oni wynik - 67,37 (średnia krajowa - 70).
Na język niemiecki zdecydowało się 662 ósmoklasistów - napisali test na 59,27 procent (średnia krajowa - 61).
Lubuscy uczniowie uzyskali więc ze wszystkich egzaminów wynik niższy od średniej krajowej.
- Generalnie słabych wyników można się było spodziewać. Po pierwsze ósmoklasiści w tym roku pisali już egzamin bez ulg, czyli w oparciu o podstawę programową, a nie wymagania, jakie obowiązywały przez ostatnie lata w związku z pandemią koronawirusa i nauczaniem zdalnym - dają się słyszeć głosy w środowisku nauczycielskim. - Poza tym swoje zrobił brak zadań domowych. Gdzie uczniowie mają ćwiczyć, powtarzać, rozwiązywać dodatkowe zadania jak nie w domu? Na lekcjach dobrze się ich nie przygotuje do egzaminu. To za mało, trzeba się przyłożyć też w domu.
O wynikach lubuskich mówią, że nasze województwo nigdy nie było w czołówce. Prym w tym względzie wiedzie wschód.
Przedstawiciele Centralnej Komisji Egzaminacyjnej podkreślają, że żaden ze średnich wyników egzaminu ósmoklasisty nie odbiega wyraźnie od średnich z ubiegłych lat.
Ilu uczniów w Polsce uzyskało najwyższe wyniki?
W Polsce do egzaminu w maju przystąpiło ok. 362.200 uczniów, w tym ok. 13.070 uczniów – obywateli Ukrainy. ― Ok. 340.500 uczniów rozwiązywało zadania w arkuszach w wersji standardowej. ― Ok. 21.700 uczniów rozwiązywało zadania w arkuszach w formach dostosowanych.
Do egzaminu z każdego przedmiotu w czerwcu (drugi termin, dla tych którzy byli chorzy lub z innych przyczyn losowych nie mogli rozwiązywać arkuszy) przystąpiło po ok. 1.450 uczniów.
Wyniki najwyższe, tj. od 90 do 100 procent uzyskało: z języka polskiego– 15.486 uczniów (4,8 proc. ósmoklasistów w Polsce); matematyki – 46.986 uczniów (14,3 procent), z języka angielskiego – 127.760 uczniów (39,0 proc.), z języka niemieckiego – 802 uczniów (20,2 proc.).
Najwyższe wyniki uzyskali ósmoklasiści z miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców. I tak z języka polskiego zdobyli 67 procent, z matematyki - 57 procent, z angielskiego 77 procent, a z niemieckiego - 66 procent.
Najniższe wyniki zdobyli ósmoklasiści ze wsi - z języka polskiego uzyskali - 63 procent, z matematyki - 48 proc., z angielskiego - 65 proc., języka niemieckiego nikt z nich nie wybrał na egzaminie.
Egzaminu nie można nie zdać
Egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. Wystarczy przyjść do szkoły i zasiąść w ławce oraz podpisać się na arkuszu. Jeśli natomiast nie przystąpimy do egzaminu, to nie ukończymy szkoły podstawowej.
Wyniki egzaminu ósmoklasisty - obok ocen na świadectwie - są brane pod uwagę przy naborze do szkół ponadpodstawowych i tu mają już duże znaczenie, zwłaszcza dla uczniów, którzy wybrali najbardziej popularne licea i technika.