Zamek w Kórniku, czyli tam, gdzie historia spotyka Białą Damę. Wybierz się z rodziną i odkryj niezwykłe miejsce w sercu Wielkopolski!

Wielkopolska to niezwykły region kryjący wiele miejsc wartych odwiedzenia. Jednym z nich niewątpliwie jest Zamek w Kórniku, który ma do opowiedzenia długą historię swoich właścicieli oraz miejscowości, w jakiej się znajduje.

Magnolie kwitnące w KórnikuOdkryj Zamek w Kórniku – Perłę Wielkopolski! Marzysz o podróży w czasie i zanurzeniu się w historii pełnej legend, pięknej architektury i zapierających dech w piersiach ogrodów? Koniecznie odwiedź Zamek w Kórniku!
Źródło zdjęć: © Polska Press Grupa | GRZEGORZ DEMBINSKI
Katarzyna Baksalary
  • Zamek w Kórniku
  • Zamek w Kórniku
  • Magnolie kwitnące w Kórniku
  • Kórnickie Arboretum wiosną zachwyca
  • Spacer alejkami kórnickiego arboretum
[1/5] Przez stulecia zamek był wizytówką Kórnika. Dziś to miejsce przyciąga tłumy turystów, którzy chętnie odkrywają tajemnice zamku i poznają jego historię z Białą Damą w tle. Źródło zdjęć: Polska Press Grupa | Natalia Szewczyk

Kórnik - miejsce w sercu Wielkopolski warte odkrycia

Kórnik, to miejscowość położona niedaleko stolicy Wielkopolski. Od Poznania dzieli je około pół godziny drogi. W sercu tej miejscowości kryje się niezwykłe miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić. Chodzi oczywiście o kórnicki zamek, który skrywa niejedną historię, i wart jest bliższego poznania.

Do Kórnika z powodzeniem dojedziecie samochodem. W pobliżu tej miejscowości przebiega droga ekspresowa S1, droga wojewódzka 434, która pełni również obwodnicy Kórnika. Do Kórnika można dojechać również pociągiem, jednak stacja kolejowa położona jest około 5 kilometrów poza miastem i trzeba zaplanować jak dotrzeć do Kórnika. Można skorzystać z autobusu odjeżdżającego ze stacji średnio co godzinę.

Wszystko zaczęło się w średniowieczu. Kórnik "narodził się" w XV wieku

XV wiek dla Kórnika to okres bardzo intensywny. Właśnie w tym stuleciu zakończono budowę zamku oraz lokowano miasto. Zamek jednak nie od razu był zamkiem. Zanim nastąpił rok 1430, kiedy budowa najprawdopodobniej została ukończona, w tym miejscu znajdowała się wieża obronna, która została pobudowana we wcześniejszym stuleciu.

Kórnicki zamek wybudowano na bagiennej wyspie. Został on otoczony fosą, a do wewnątrz można było się dostać jedynie przez zwodzony most. Wejścia do zamku broniła także metalowa krata, która była unoszona lub opuszczana, w zależności od potrzeb zachowania dostępu do zamku.

Co ciekawe i warte zauważenia do dzisiejszego dnia zachowały się między innymi piwnice zamkowe.

Kórnicki zamek miał szczęście do swoich właścicieli

Kolejne lata to okres przebudowy zamku. Zmieniał się styl i charakter budowli - z gotyku w renesans, z budowli obronnej w rezydencję. Jego właścicielami na przestrzeni wieków byli Górkowe, Czarnkowscy oraz Działyńscy. Ostatnim właścicielem zamku był Władysław Zamoyski, który u schyłku życia przekazał zamek wraz z całymi dobrami do niego należącymi narodowi polskiemu.

Dobrami, które wraz z zamkiem przekazał przed śmiercią bezdzietny Władysław Zamoyski była między innymi znaczna kolekcja dzieł sztuki, zbiory biblioteczne oraz ogród dendrologiczny znany dziś jako Arboretum Kórnickie uznawane za najstarsze i najbogatsze w gatunki dendrarium w Polsce.

Wszyscy właściciele zamku w Króniku i dóbr kórnickich przyczyniali się do rozwoju tego miejsca pomimo różnych zawirowań, takich jak wojny czy zabory oraz bogacenia go w rozmaite zbiory. W tym miejscu warto dodać, że w czasie II wojny światowej znaczna część zbiorów należących do majątku Kórnika została rozgrabiona.

Biała Dama, czyli Teofila Działyńska - pani na zamku w Kórniku

Oprócz Władysława Zamoyskiego, ostatniego właściciela majątku kórnickiego, warto również wspomnieć o największej legendzie tego miejsca, a mianowicie o Teofili z Działyńskich Szołdrskiej Potulickiej, czyli kórnickiej Białej Damie. Teofila po dziś dzień przechadza się zamkowymi korytarzami - tak przynajmniej głosi zamkowa legenda.

Jak łatwo się domyślić po nazwiskach Białej Damy wywodzi się z rodu Działyńskich. Pierwszym mężem Teofili był natomiast Stefan Maciej Szołdrski, syn właściciela Czempinia. Mieli troje dzieci, lecz przeżyło tylko jedno z nich - Feliks, który później założył Nowy Tomyśl.

Po śmierci męża Teofila wyszła za mąż po raz drugi. Tym razem jej mężem został Aleksander Potulicki. Ten związek długo jednak nie przetrwał, już kilka lat po ślubie doszło do rozwodu. Teofila nie związała się z nikim ponownie. Od czasu rozwodu pozostała sama, a całą swoją energię i zapał skierowała na swoje dobra w Kórniku.

Czas zawiadywania dobrami kórnickimi przez Teofilę, to czas rozkwitu i rozbudowy Kórnika i pobliskiego Bnina. Teofila Działyńska zarządzała swoimi dobrami bardzo postępowo.

Tofila z Działyńskich Szołdrska Potulicka zmarła 1790 roku i została pochowana w Kórniku, w krypcie tamtejszego kościoła.

Legenda Białej Damy z Kórnika

Twardy charakter Teofili oraz fakt, że zawiadując dobrami kórnickimi, wiodła samotne życie bez męża u boku, przysparzały plotek krążących wśród ludzi na jej temat. Po jej śmierci wśród mieszkańców Kórnika i nie tylko zaczęła natomiast krążyć legenda, jakoby Teofila Działyńska przed wybiciem północy schodziła z portretu, gdzie uwieczniono jej w białej sukni, i przechadzała się po swoim zamku. Co więcej, jak twierdzili niektórzy, miał po nią również przyjeżdżać czarny rycerz i zabierać na przejażdżkę.

Czy kórnicka Biała Dama nie może się rozstać z Kórnikiem z tęsknoty za nim, czy też pokutuje za grzechy, trudno stwierdzić. Faktem jest jednak to, że stała się ona jednym z najbardziej rozpoznawalnych duchów w Polsce i jest jednym z powodów, dla którego warto odwiedzić Kórnik i zamek.

Każdego roku w Kórniku odbywa się też konkurs na Białą Damę, w którą wciela się jedna z mieszkanek tej gminy, a następnie przez rok reprezentuje w tej roli Kórnik. Można ją spotkać między innymi na jednej z największych imprez plenerowych w Kórniku z muzyką i dobrą zabawą, czyli podczas "Spotkań z Białą Damą".

"Turystyczne skarby Wielkopolski" - odwiedź koniecznie: Wisława Szymborska - kórniczanka z urodzenia

Mówiąc o Kórniku i kobietach z tej miejscowości nie sposób nie wspomnieć o Wisławie Szymborskiej, poetce, która urodziła się na Prowencie, czyli dawnym folwarku między Kórnikiem a Bninem. Dzisiaj Prowent to jedynie ulica Kórnika, jednak dawniej było to miejsce wyodrębnione.

Wisława Szymborska, a właściwie Maria Wisława Anna Szymborska była córką Wincentego Korwina Szymborskiego i Anny Szymborskiej. Urodziła się 3 lipca 1923 roku w domu numer 6.

Jej ojciec Wincenty Szymborski był zarządcą dóbr hrabiego Władysława Zamoyskiego, właściciela zamku w Kórniku i dóbr kórnickich. To właśnie ta praca sprowadziła Szymborskich do Kórnika z odległego Zakopanego i to dzięki tej pracy, Kórnik dziś może szczycić się tym, i że laureatka Nobla była jego mieszkanką.

Arboretum Kórnickie - przyjedź tu wiosną, naprawdę warto!

Jeśli nie chcecie przyjechać do Kórnika ze względu na Białą Damę, Wisławę Szymborską i zamek sam w sobie, to zróbcie to dla tutejszego arboretum, które wiosną jest prawdziwie zjawiskowym miejscem.

Dosłownie tłumy odwiedzają to miejsce o jednej szczególnej porze roku, a mianowicie wiosną, gdy przychodzi czas kwitnienia magnolii. Różowo-białe kwiaty sprawiają, że to miejsce jest niemal magiczne.

Oprócz magnolii wiosną rozpoczynają kwitnąc także inne roślin z kórnickiego arboretum, co sprawia, że miejsce to na swój sposób tonie w kwiatach i jest niezwykle atrakcyjne.

Zdradzimy wam, że obecnie miejsce to liczy około 3000 roślin i jest jednym z tych, które trzeba odwiedzić przynajmniej raz w życiu.

Możliwości zwiedzania arboretum jest wiele. Można to zrobić:

  • indywidualnie,
  • razem z przewodnikiem, który opowie o tym szczególnym miejscu,
  • z audioprzewodnikiem w swoim własnym tempie,
  • aktywnie z grą terenową,
  • w formie zajęć edukacyjnych - zielona szkoła,
  • w ramach spacerów tematycznych,
  • w formie podchodów.

Więcej informacji na ten temat form zwiedzania tego niezwykłego miejsca na stronie kórnickiego arboretum lub kontaktując się z pracownikami pod nr tel. 613 072 423 lub mailowo arboretumIDPAN@man.poznan.pl.

Sprawdź ceny biletów i godziny otwarcia zamku w Kórniku

Jak w przypadku każdego muzeum, zamku, pałacu czy innego miejsca warto przed wyjazdem sprawdzić dni i godziny otwarcia zamku w Kórniku, a także ceny biletów i udogodnienia, z jakich można skorzystać podczas zwiedzania.

Zamek w Kórniku - godziny zwiedzania

  • 1 stycznia – 28 lutego 
    nieczynne1 marca – 28 kwietnia
    poniedziałki – nieczynne
    od wtorku do niedzieli – 10.00 -16.00
    (ostatnie wejście 15.15)
  • 29 kwietnia – 30 września
    poniedziałki – nieczynne
    od wtorku do niedzieli  –  10.00 -17.00
    (ostatnie wejście 16.15)
  • 1 października – 14 grudnia
    poniedziałki – nieczynne
    od wtorku do niedzieli  –  10.00 -16.00
    (ostatnie wejście 15.15)

"Turystyczne skarby Wielkopolski" - odwiedź koniecznie:

  • 15 sierpnia Wniebowzięcie NMP – 10.00 -17.00
  • 19 września (piątek) 10.00 -15.00
  • 1 listopada Wszystkich Świętych – nieczynne
  • 11 listopada Święto Niepodległości – 10.00 -15.00
  • 15 grudnia – 31 grudnia - nieczynne

Zamek w Kórniku- ceny biletów

Zamek

  • Bilet normalny – 30 zł
  • Bilet ulgowy (m.in. dzieci, młodzież, renciści, emeryci)  –  16 zł

Powozownia - czynna od 29 kwietnia do 30 września od 11:00 do 16:00 a w październiku w weekendy od 11:00 do 16:00 

  • Bilet normalny – 2 zł
  • Bilet ulgowy (m.in. dzieci, młodzież, renciści, emeryci) – 1 zł 

dla rodziców lub prawnych opiekunów osób z niepełnosprawnościami – bilety ulgowe;
dzieci i młodzież – zgodnie z uprawnieniami uwzględnionymi w cenniku.

Kasa biletowa znajduje się wewnątrz Zamku, nieopodal wejścia.

Ostatnie bilety można zakupić na 45 minut przed końcem zwiedzania.

Zwiedzając indywidualnie bilety można zakupić również online przez serwis "tobilet.pl"na poszczególne godziny wejścia: 10.30 , 12.00 , 12.45, 13.30, 14.15.

"Turystyczne skarby Wielkopolski" - odwiedź koniecznie: Zwiedzanie z przewodnikiem lub aplikacją

Zamek w Kórniku można zwiedzać w towarzystwie przewodnika, który opowie o budynku, jego wnętrzach oraz osobach, legendach i ciekawostkach związanych z tym miejscem. Koszt wynajęcia przewodnika to 130 złotych (w języku polskim) lub 170 złotych (w języku angielskim lub niemieckim).

Zamek można zwiększać również z "cyfrowym przewodnikiem". Wystarczy ściągnąć na telefon darmową aplikację Zamek w Kórniku. Warunkiem koniecznym do korzystania z aplikacji podczas zwiedzania jest korzystanie ze słuchawek, aby nie przeszkadzać innym zwiedzającym. Jeśli zapomnieliśmy własnych słuchawek, możemy zakupić je na miejscu.

Można też wypożyczyć audioprzewodnik w cenie 12 złotych (nagranie jest tożsame z tym, które usłyszymy korzystając z aplikacji).

Uwaga rodzice nie ma możliwości zwiedzania zamku z wózkiem. Szykując się do odwiedzin, warto przemyśleć tę kwestię.

Osoby niepełnosprawne potrzebujące windy mogą się nie martwić, zamek jest w nią wyposażony i przygotowany na przyjęcie osób z niepełnosprawnościami.

Więcej informacji na temat odwiedzin w zamku w Kórniku można uzyskać pod nr tel. 531 990 142; 533 982 273 — od wtorku do niedzieli  10.00-15.00. Uprzedzamy jednak, że przy intensywnym ruchu turystycznym dzwoniąc trzeba się uzbroić w nieco cierpliwości, gdyż nie zawsze przy telefonie jest pracownik, mogący od razu go odebrać. Można również pisać na adres mailowy: rezerwacja@bk.pan.pl.

"Turystyczne skarby Wielkopolski" - odwiedź koniecznie: Arboretum w Kórniku - godziny otwarcia i ceny biletów

Arboretum w Kórniku otwarte jest codziennie w godzinach:

kwiecień 10.00 - 18.00

maj – czerwiec 10.00 - 19.00

lipiec – wrzesień 10.00 - 18.00

październik 10.00 - 17.00

listopad – marzec 10.00 - 16.00

Ceny biletów do Arboretum w Kórniku

Bilety można zakupić przy wejściu do arboretum (główne wejście do Arboretum
znajduje się przy Zamku na ulicy Zamkowej 5) lub online przez serwis tobilet.pl.

  • ulgowy dziecięcy -  przysługuje dzieciom w wieku 5-18 lat - dzieci poniżej 5 roku życia mają wstęp bezpłatny,
  • ulgowy 18+ - przysługuje: studentom, emerytom, rencistom, osobom niepełnosprawnym, opiekunowi osoby niepełnosprawnej,
  • rodzinny* - obejmuje 2 osoby dorosłe (a więc może to być 2 x bilet normalny, 2 x bilet ulgowy 18+ lub ich kombinacja) oraz do 5 biletów ulgowych dziecięcych.

Uwaga: W ramach jednej transakcji można zakupić tylko jeden bilet rodzinny.

Wybrane dla Ciebie

Powiat wągrowiecki. Podpisano umowy na inwestycje drogowe w Panigrodzu i Stołężynie
Powiat wągrowiecki. Podpisano umowy na inwestycje drogowe w Panigrodzu i Stołężynie
Warszawa: Wypadek na zjeździe z trasy S2. Rowerzysta zderzył się z Volvo
Warszawa: Wypadek na zjeździe z trasy S2. Rowerzysta zderzył się z Volvo
Super-agers. Te osoby naprawdę starzeją się wolniej
Super-agers. Te osoby naprawdę starzeją się wolniej
Szudziałowo: Oszustwo "na policjanta". 19-latek z Ukrainy zatrzymany na gorącym uczynku
Szudziałowo: Oszustwo "na policjanta". 19-latek z Ukrainy zatrzymany na gorącym uczynku
Pobiedziska: Pijany kierowca miał 2,5 promila. W aucie wiózł zapas tanich win
Pobiedziska: Pijany kierowca miał 2,5 promila. W aucie wiózł zapas tanich win
Warszawa: Obcokrajowiec wszedł na drzewo przed urzędem do Spraw Cudzoziemców. Interweniowały służby
Warszawa: Obcokrajowiec wszedł na drzewo przed urzędem do Spraw Cudzoziemców. Interweniowały służby
Warszawa: Kierujący autem dostawczym wymusił pierwszeństwo i wjechał w bok osobówki. Uciekł, ale zgubił tablicę rejestracyjną
Warszawa: Kierujący autem dostawczym wymusił pierwszeństwo i wjechał w bok osobówki. Uciekł, ale zgubił tablicę rejestracyjną
Sandomierz: 16. Dookoła Wody Festival od 18 do 20 lipca. Program imprezy
Sandomierz: 16. Dookoła Wody Festival od 18 do 20 lipca. Program imprezy
Krzeszowice: 13-latka biesiadowała ze starszym kolegą. Miała 1,5 promila alkoholu
Krzeszowice: 13-latka biesiadowała ze starszym kolegą. Miała 1,5 promila alkoholu
Bartoszyce: Pędził wojewódzką 257 km/h. Policjanci zobaczyli nagranie
Bartoszyce: Pędził wojewódzką 257 km/h. Policjanci zobaczyli nagranie
Puławy: Kilka razy okradła ten sam sklep jubilerski. Zabrała biżuterię wartą blisko 120 tysięcy złotych
Puławy: Kilka razy okradła ten sam sklep jubilerski. Zabrała biżuterię wartą blisko 120 tysięcy złotych
Łódź: Bezpłatna kolonoskopia. Szansa na wczesne wykrycie raka jelita grubego
Łódź: Bezpłatna kolonoskopia. Szansa na wczesne wykrycie raka jelita grubego