Co się stanie, gdy połkniesz przeterminowany lek? Sprawdź, kiedy naprawdę trzeba się martwić, a kiedy zachować spokój
W tym artykule:
Które leki stają się toksyczne po upływie terminu ważności?
Data ważności na opakowaniu leku jest ważniejsza, niż myślisz. To konkretna informacja od producenta, który gwarantuje skuteczność i bezpieczeństwo leku do określonego dnia. Dotyczy to leków, które są przechowywane prawidłowo, czyli zgodnie z zaleceniami. Jeżeli minie termin ważności, lek może stracić swoją skuteczność, a czasami stać się wręcz szkodliwy.
Szczególną ostrożność zachowaj w przypadku:
- kropli do oczu,
- antybiotyków,
- leków w płynie,
- roztworów,
- zawiesin,
- aerozoli,
- leków hormonalnych.
Ale co się stanie, jeśli przez nieuwagę sięgniesz po lek, którego termin już minął? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części tekstu.
Co zrobić po zażyciu przeterminowanego leku?
Zastanawiasz się pewnie, czy przeterminowany lek zawsze szkodzi. W większości przypadków jednorazowe zażycie przeterminowanej tabletki – np. przeciwbólowej, witaminy czy probiotyku – zazwyczaj nie powoduje szkody. Taki lek może być po prostu mniej skuteczny, ale zazwyczaj nie jest toksyczny.
Są jednak wyjątki. Przestarzałe antybiotyki (np. tetracykliny), leki hormonalne, insulina, nitrogliceryna czy preparaty biologiczne mogą stracić działanie, a czasem nawet wytworzyć szkodliwe związki. Szczególnie ostrożnie traktuj leki w płynie, zawiesiny i aerozole – one szybciej się psują. W razie wątpliwości – nigdy nie ryzykuj i skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Co zrobić z lekami po terminie?
Masz przeterminowane leki i nie wiesz, co z nimi zrobić? Przede wszystkim nigdy nie wyrzucaj ich do kosza ani nie wylewaj do zlewu lub toalety. W Polsce przeterminowane leki możesz oddać w aptekach (w wielu z nich stoi specjalnie do tego przeznaczony pojemnik) lub w punktach selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK). Leki powinny być oddawane bez zewnętrznych pojemników w oryginalnych blistrach lub zakręconych butelkach.
Pamiętaj też, że inaczej postępuje się ze zużytymi igłami, strzykawkami czy ampułkostrzykawkami. Powinno się je oddawać osobno do punktów selektywnej zbiórki odpadów wyposażonych w pojemniki na odpady medyczne 120-240L, aby uniknąć zagrożenia, jakie niosą ze sobą choroby przenoszone przez krew.
Taki sposób pozbywania się przeterminowanych leków jest bezpieczny dla środowiska, a jednocześnie chroni przed przypadkowym zatruciem np. dzieci.
Źródła:
- Przechowywanie i utylizacja leków Ministerstwo Zdrowia
- Czym grozi stosowanie przeterminowanych leków? biotechnologia.pl