Guz mózgu. Takie są jego pierwsze objawy. Bądź czujny na te symptomy
Guzy mózgu, czyli nowotwory ośrodkowego układu nerwowego stanowią około 2 procent zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce. Daje to liczbę około 3 tysięcy przypadków. Rozróżniamy guzy pierwotne i wtórne.
Nowotwory mózgu
Pierwotne nowotwory ośrodkowego układu nerwowego (OUN) mogą być zlokalizowane w mózgu, jak czytamy na onkolmed.pl, rdzeniu kręgowym oraz oponach móżdżkowo-rdzeniowych. Największą grupę pierwotnych guzów mózgu stanowią glejaki i oponiaki.
Wtórne nowotwory mózgu są związane z przerzutami komórek nowotworowych z innych narządów. Przerzuty do mózgu powstają najczęściej z nowotworów złośliwych piersi oraz płuc.
Pierwotne nowotwory złośliwe:
- glejaki (GBM skąpodrzewiaki, gwiaździaki anaplastyczne),
- oponiaki,
- gruczolaki przysadki,
- chłoniaki,
- inne : czaszkogardlaki, wyściółczaki, rdzeniaki, zarodczaki, mięsaki.
Wtórne guzy pojawiają się u ok 15% pacjentów z chorobą nowotworową i pochodzą z nowotworów takich jak:
- rak płuca,
- FPI,
- Inne: rak piersi, czerniaki, RCC, nowotwory jąder, rak jelita grubego.
Guzy mózgu. Przyczyny
Nie do końca wiadomo jakie czynniki powodują powstawanie guzów mózgu. Jedynym potwierdzonym czynnikiem, wywołującym powstanie pierwotnych nowotworów złośliwych OUN jest promieniowanie jonizujące. W przypadku osób narażonych na takie promieniowanie ryzyko powstania guza mózgu jest większe.
Wśród czynników, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo guza mózgu, wymienić możemy:
- przebyte urazy głowy
- zakażenie wirusem HIV
- styczność z substancjami chemicznymi – na przykład u osób pracujących w przemyśle gumowym, elektrycznym, rolników (u tej grupy stwierdzono częstsze występowanie nowotworów ośrodkowego układu nerwowego)
- uwarunkowania genetyczne