Ze Śląska do Brazylii. Vox Patris oficjalnie rozbrzmiał w Trinidade
W Rydułtowach wykonano automatykę do kolosa z Trinidade
„Z ogromną radością informujemy, że dzwon Vox Patris, największy dzwon kołysany na świecie po raz pierwszy oficjalnie rozbrzmiał w Sanktuarium Boga Ojca Przedwiecznego w Trindade! To historyczny moment, który zapisze się na kartach dziejów zarówno Brazylii, jak i Polski” – poinformowała firma Rduch & Clocks. Stało się to w środę 2 lipca.
Przypomnijmy, w Rydułtowach wykonano automatykę, a sam dzwon odlała firma Felczyńskich z Przemyśla.
Siedem razy cięższy od „Zygmunta” z Wawelu
Waży on 55 ton, jego średnica wynosi 4,5 metra, a wysokość 4 metry! Nakrętka do zamocowania jego 2 tonowego serca jest większa niż dłoń. Dla porównania św. Piotr w katedrze w Kolonii waży 24,2 tony i ma 3,2 metra wysokości – jest największy w Europie. Na świecie liderem był do środy 36-tonowy Gotemba Bell w Japonii na stoku góry Fudżi. Najsłynniejszy dzwon w Polsce „Zygmunt” w katedrze na Wawelu ma 9,6 ton.
Gigant zaprojektowany jeszcze w Czernicy, gdzie przed przenosinami do Rydułtów mieściła się firma „Rduch Bells & Clocks”, ma w przyszłości rozbrzmiewać w ponad 100-metrowej wieży
Projekt firmy „Rduch Bells & Clocks” z Rydułtów zakończony
– Dopiero kiedy „Vox Patris” trafi na brazylijską ziemię, jak zadzwoni, to uznam ten projekt za zakończony – mówił Grzegorz Klyszcz, właściciel firmy „Rduch Bells & Clocks” z Rydułtów, która jest jedną z najstarszych w branży automatyki dzwonów w Europie Środkowo-Wschodniej.
Teraz to stało się faktem.
Dziękujemy Wam – to dzięki Wam głos Vox Patris dotarł aż na drugi koniec świata i może teraz wzywać do modlitwy miliony pielgrzymów!
Koncepcyjny wkład Politechniki Śląskiej
Niech ten dźwięk będzie świadectwem siły współpracy, wiary i kunsztu polskiego rzemiosła
- Dziękujemy Wam – to dzięki Wam głos Vox Patris dotarł aż na drugi koniec świata i może teraz wzywać do modlitwy miliony pielgrzymów! Niech ten dźwięk będzie świadectwem siły współpracy, wiary i kunsztu polskiego rzemiosła – wskazuje firma z Rydułtów, wymieniając wszystkich uczestników projektu. A wśród nich jest katedra odlewnictwa Politechniki Śląskiej.