Akcja w lubelskich lasach. Rozpoczęła się o świcie
Szczepienie zostanie przeprowadzone przy użyciu dwóch metod: zrzutów przynęt ze samolotów oraz ręcznego wykładania ich w wyznaczonych miejscach. Przynęty zawierają doustną szczepionkę weterynaryjną i mają stałą konsystencję, przybierając formę krążków lub kostek o barwie od brązowo-zielonej do brązowej. Wewnątrz przynęty znajduje się blister wypełniony zawiesiną w kolorze od pomarańczowego do czerwono-fioletowego, a intensywny zapach rybny przyciąga dzikie zwierzęta.
Zasady bezpieczeństwa podczas akcji
Aby zapewnić bezpieczeństwo ludziom i zwierzętom domowym, należy przestrzegać kilku ważnych zasad:
- Nie dotykać przynęt – kontakt z ludzkim zapachem może zniechęcić lisy do ich zjedzenia.
- Nie pozwalać zwierzętom domowym, takim jak psy i koty, na kontakt z przynętami przez co najmniej 14 dni od ich wyłożenia.
- W razie przypadkowego kontaktu człowieka ze szczepionką, należy dokładnie umyć miejsce kontaktu wodą z mydłem i skontaktować się z lekarzem.
- Jeśli zwierzę domowe połknie szczepionkę, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii.
Wścieklizna – groźna choroba
Wścieklizna to jedna z najgroźniejszych chorób odzwierzęcych, wywoływana przez wirus, który atakuje centralny układ nerwowy. W Polsce głównym rezerwuarem wirusa wścieklizny jest lis rudy, który jest odpowiedzialny za rozprzestrzenianie się tej choroby. Wścieklizna może zagrażać wszystkim gatunkom ssaków, w tym ludziom.
Jak dochodzi do zakażenia?
Wirus przenosi się głównie poprzez ślinę zakażonego zwierzęcia, najczęściej w wyniku ugryzienia lub kontaktu śliny z uszkodzoną skórą lub błonami śluzowymi. W przypadku kontaktu z dzikimi zwierzętami, zwłaszcza w miejscach, gdzie występuje ryzyko zakażenia, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Objawy wścieklizny u ludzi
Objawy wścieklizny u ludzi pojawiają się zazwyczaj po 3–8 tygodniach od zakażenia. Początkowo są to niespecyficzne dolegliwości, takie jak bóle głowy, gorączka, nudności oraz niepokój. W późniejszych etapach choroby występują poważniejsze objawy, takie jak porażenia mięśni, śpiączka i charakterystyczne objawy neurologiczne – wodowstręt oraz światłowstręt. W momencie wystąpienia objawów choroby, leczenie jest już nieskuteczne, dlatego tak ważna jest szybka reakcja.
Profilaktyka – szczepienie ratuje życie
Skuteczną metodą zapobiegania wściekliźnie jest szczepienie, które należy przeprowadzić jak najszybciej po narażeniu na zakażenie. Szczepionka jest bezpieczna i skuteczna, jednak w przypadku rozwoju choroby, leczenie nie jest możliwe. W razie potrzeby lekarz może zalecić podanie surowicy odpornościowej.
Zalecenia w przypadku kontaktów z dzikimi zwierzętami
W przypadku kontaktu z dzikimi zwierzętami, w tym pogryzienia przez lisy, należy:
- Natychmiast umyć ranę wodą i mydłem, a następnie skontaktować się z lekarzem.
- Każde takie zdarzenie należy zgłosić powiatowemu lekarzowi weterynarii.
- Unikać kontaktu z martwymi lub zabitymi zwierzętami, a w razie kontaktu niezwłocznie poinformować służby weterynaryjne.
Wścieklizna w Polsce i na Świecie
W Polsce wścieklizna występuje głównie w województwach: lubelskim, mazowieckim, podlaskim, świętokrzyskim i podkarpackim. Na całym świecie choroba jest obecna na wszystkich kontynentach, dlatego podczas podróży należy zachować szczególną ostrożność i unikać kontaktu z dzikimi lub bezpańskimi zwierzętami.
O świcie w woj. lubelskim rozpoczęła się wiosenna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie.