Lubelskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką
Z okazji zbliżającego się Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, dr Robert Derewenda, zaprasza na wyjątkową prezentację wystawy IPN pt. "Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów". Wydarzenie odbędzie się 24 marca 2025 r. o godzinie 10:00 na Placu Litewskim przed budynkiem Poczty Głównej.
Wystawa poświęcona jest rodzinie Ulmów, którzy w czasie II wojny światowej, pod niemiecką okupacją, ukrywali Żydów, ryzykując własnym życiem. Zostali brutalnie zamordowani przez niemieckich okupantów, co stanowi symbol poświęcenia i heroizmu Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie holokaustu. Wydarzenie w Lublinie ma na celu przypomnienie nie tylko bohaterstwa rodziny Ulmów, ale także wszystkich Polaków, którzy podjęli się tej niebezpiecznej misji w czasie wojennego terroru.
Program wydarzeń
Po ceremonii otwarcia wystawy zaplanowane są dodatkowe wydarzenia, które odbędą się w sali konferencyjnej Oddziału IPN w Lublinie przy ul. Wodopojnej 2. W programie:
- 10:30 – Pokaz spotu IPN "Polacy ratujący Żydów". Krótkie, ale wymowne nagranie przedstawia historie Polaków, którzy, narażając swoje życie, pomagali Żydom przetrwać w najtrudniejszych czasach.
- 10:35 – Warsztaty historyczne "Historia ukryta w fotografii. O rodzinie Ulmów". Uczestnicy będą mieli okazję przyjrzeć się unikalnym materiałom fotograficznym, które ilustrują losy rodziny Ulmów.
- 11:20 – Warsztaty fotograficzne "Fotografia pozostaje i zostaje pamięć…". Podczas warsztatów omawiane będą techniki fotograficzne, które pozwalają zachować pamięć o wydarzeniach historycznych.
- 11:40 – Pokaz etiudy filmowej "Świadectwo poMOCY" w technologii VR.
- 11:45 – Spacer edukacyjny "Szlakiem lubelskich Sprawiedliwych". Uczestnicy będą mieli okazję poznać miejsca związane z lubelskimi bohaterami, którzy ratowali Żydów podczas II wojny światowej.
Wydarzenia te są doskonałą okazją do refleksji nad dramatycznymi losami Żydów w Polsce oraz odważnym działaniem Polaków, którzy stawiali opór hitlerowskiej machinie śmierci. Oddając hołd rodzinie Ulmów i innym bohaterom, w dniach 24 marca, uczestnicy będą mogli uczcić pamięć o ich niezłomnej odwadze i poświęceniu.
Obchodzony tego dnia w całej Polsce Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką jest wyrazem hołdu dla tych, którzy w trudnym okresie okupacji niemieckiej, mimo grożącej kary śmierci, zdecydowali się pomóc współobywatelom narodowości żydowskiej. 24 marca 1944 r. w Markowej na Podkarpaciu Niemcy zamordowali mieszkającą tam ośmioosobową rodzinę Ulmów oraz ukrywanych przez nich Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Grünfeldów. Od 2018 roku w rocznicę zbrodni w Markowej obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
Zaproszenie na działania edukacyjne w Lublinie w dniu 24 marca 2025 r