Puszka do butelkomatu, a gotówka do ręki. Nowy system kaucyjny
1 października 2025 roku wejdzie w życie system kaucyjny obejmujący m.in. plastikowe butelki, puszki i szklane opakowania po napojach.
Dodatkowa opłata przy kasie, ale klient ją odzyska
Choć na pierwszy rzut oka oznacza to wyższy rachunek przy kasie, bo sklepy zaczną naliczać kaucję, warto przypomnieć, że nie jest ona kosztem, ale tak jakby depozytem, który w pełni wróci do kieszeni konsumenta po zwrocie opakowania. Butelki i puszki czeka „nowe życie”, bo nie będą już zapewne lądować w koszu, a w butelkomacie.
„12 piw plus 12 gratis” i 12 zł kaucji do zwrotu. Komu się to będzie opłacać?
Zmiany komentują m.in. klienci korzystający z promocji typu „12 piw plus 12 gratis”. Puszek będzie 24, a za każdą otrzymają zwrot 50 groszy, czyli razem 12 zł.
- Ja bym się nie cieszył na ich miejscu... Sklepy zrezygnują z takich promocji, bo jak będą musiały tyle oddawać, to będzie dla nich kompletnie nieopłacalne - komentuje anonimowo osoba z branży handlowej.
No i puszki i butelki nie będą mogły być zgniecione.
Butelki i puszki muszą czyste, nie mogą być zgniecione i posiadać pęknięć
Dlaczego?
- Chodzi o to, żeby kod na butelce nie uległ uszkodzeniu i było wiadomo, że mamy do czynienia z produktem z Polski, bo tylko za takie kaucje będą zwracane - podkreśla Marian Miskov, członek zarządu CANPACK, dyrektor regionalny firmy na Polskę, która w Bydgoszczy produkuje puszki napojowe i wieczka do puszek.
- Teraz puszki i butelki się gniecie i dzięki temu zajmują mniej miejsca, do tej pory kazali tak, a teraz każą inaczej, człowiek nie nadąża - śmieje się pani Krystyna z Bydgoszczy. - Ciekawe, gdzie ludzie będą przechowywać te wszystkie butelki i puszki, które nie będą mogły być uszkodzone, w swojej naturalnej wielkości.
- Choć cały proces może początkowo wydawać się skomplikowany, warto przypomnieć, że założenia systemu kaucyjnego nie są nowością - mówi Anna Kozłowska, dyrektor finansowa Polskiego Systemu Kaucyjnego. - Butelki szklane wielokrotnego użytku od lat funkcjonują w dobrowolnych systemach kaucyjnych prowadzonych przez niektórych producentów napojów - Nowością będzie jednak pojawienie się recyklomatów, które umożliwią wygodny zwrot opakowań w sklepach. W recyklomatach będzie można oddać opakowania z tworzyw sztucznych oraz puszki metalowe. Wszystko to bez okazywania dowodu zakupu produktu. Należy pamiętać, że zwracane opakowania są podstawą do rozliczenia kaucji. Aby móc odzyskać kaucję, opakowania muszą być czyste, nie mogą być zgniecione, a butelki szklane posiadać pęknięć.
Co, gdy automat nie wypłaca gotówki, tylko drukuje bon na rabat?
Klienci zadają sobie pytanie, co jeśli automat nie wypłaca pieniędzy, tylko drukuje bon?
Nie muszą robić zakupów, by odzyskać pieniądze. Wystarczy zgłosić się z bonem z butelkomatu do kasy i zażądać gotówki.
To jest bardzo ważne, bo przecież nie wszyscy będą chcieli wykorzystać bon jako rabat.
- Sklepy będą musiały dysponować środkami do zwrotu kaucji. W przypadku butelek szklanych wielokrotnego użytku zwrot kaucji nastąpi poprzez dystrybutora odbierającego opakowania. Natomiast w przypadku opakowań jednorazowych, kaucja zostanie zwrócona bezpośrednio przez operatora systemu kaucyjnego, z którym sklep zawarł umowę - podsumowuje Anna Kozłowska.