Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach otwiera bramy do świata Edmunda Niziurskiego.
Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach od 10 lipca do 31 października zaprasza na wyjątkową ekspozycję, która przenosi zwiedzających w świat jednego z najważniejszych polskich pisarzy dla młodzieży.
Dodatkowo - pochodzącego z Kielc i z Kielcami związanego. Wystawa "Nie tylko dla urwisów - światy Edmunda Niziurskiego" to pierwsza prezentacja twórczości autora, który na stałe wpisał się w kanon polskiej literatury dziecięcej.
Wystawa poświęcona Edmundowi Niziurskiemu w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach
To właśnie w Kielcach Edmund Niziurski spędził swoje dzieciństwo i młodość, a później wielokrotnie tu powracał. – Wiemy, że Edmund Niziurski kochał nasze miasto, w którym spędził dzieciństwo i młodość. Wracał tu ze swoimi najbliższymi. Dlatego Kielce są idealnym miejscem na pierwszą wystawę poświęconą temu niezwykłemu autorowi książek dla młodzieży – podkreśliła Daria Dyktyńska, dyrektorka Muzeum Zabawek i Zabawy.
Edmund Niziurski urodził się w 1925 roku i w Kielcach spędził swoje dzieciństwo i młodość. W czasie wojny został wraz z rodziną ewakuowany na Węgry, a następnie przebywał w Jeleńcu, gdzie uczył się na tajnych kompletach i stawiał pierwsze kroki jako pisarz. W 1952 roku przeniósł się do Warszawy, gdzie kontynuował swoją twórczość literacką, tworząc niezapomniane postacie, które do dziś towarzyszą kolejnym pokoleniom młodych czytelników.
Oryginalna maszyna do pisania i biurko. Kielce kłaniają się Edmundowi Niziurskiemu
Ekspozycja została podzielona na część dla dorosłych i dzieci. Dorośli będą mogli przenieść się w sentymentalną podróż po minionych czasach, oglądając pamiątki po pisarzu: zegarek, ulubione przedmioty, rękopisy powieści czy fotografie. Szczególną atrakcją jest autentyczne biurko z maszyną do pisania, przy którym zwiedzający mogą spróbować swoich sił w sztuce pisarskiej sprzed ery komputerów. – Pisanie przed dobą komputerów wymagało wręcz siły fizycznej – opowiadała Barbara Kasprzyk-Dulewicz, kuratorka wystawy.
Młodsze pokolenie będzie mogło poznać świat dzieciństwa swoich rodziców i dziadków dzięki autentycznym zabawkom i przyborom szkolnym z czasów, kiedy tworzył Edmund Niziurski. – Chcemy pokazać życie dzieciaków z ubiegłego stulecia. Może się zdarzyć, że najmłodsi nie będą wiedzieli, do czego służył dany przedmiot. Wtedy zachęcamy, aby dziadkowie czy rodzice opowiedzieli o nim i zdradzili jego tajemnice. W końcu nasze Muzeum łączy pokolenia – dodawała kuratorka.
Ekspozycję wzbogacają ilustracje autorstwa Joanny Biskup-Brykczyńskiej, dzięki którym bohaterowie książek Niziurskiego ożywają na ścianach muzeum. – Rysunki opierają się na jego twórczości. Są to pojedyncze przedmioty, scenki sytuacyjne, miejsca związane z Kielcami i ziemią świętokrzyską. Mamy też specjalne obiekty trójwymiarowe, do oglądania, zajrzenia do środka. Tam czekają niespodzianki – zachęcała artystka.
Zwiedzający znajdą również fotoplastikon, zagadki, gry oraz "Mapę Niziurszczyzny", to przewodnik po miejscach szczególnie ważnych dla pisarza.
Sierpniowe seanse filmowe z Edmundem Niziurskim
W sierpniu fani twórczości pisarza będą mogli uczęszczać na filmowe seanse "Niewiarygodnych przygód Marka Piegusa" i "Klubu włóczykijów". Projekcje odbędą się 16 i 30 sierpnia o godzinie 20 na podwórku przy ulicy Dużej, gdzie dawniej mieścił się Teatr Lalki i Aktora "Kubuś".