Radom: W niedziele 1 czerwca w Muzeum Malczewskiego wydarzenia dla dzieci i dorosłych
1 czerwca w Muzeum Malczewskiego. Dla dzieci i dorosłych
Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza z okazji Dnia Dziecka na "Familijny Dzień z Kulturą Indyjską"
- Zapraszamy całe rodziny na prezentację kultury Indii, pokazy tańca, warsztaty gestów, malowanie mehendi, stemplowanie i malowanie na płóciennych torbach, warsztaty wiązania sari, koncert na sitarze. Gośćmi wydarzenia będą Magdalena Niernsee i Tomasz Orszulak – mówi Daniel Adamczyk z muzeum. Wstęp 15 złotych.
W programie:
12-13.30 Spotkanie dla dzieci. Godzina 12- oficjalne rozpoczęcie wydarzenia; 12.05-12.45 - pokaz slajdów dla dzieci, pokaz tańca oraz warsztaty gestów przeplatane muzyką na żywo wykonywaną na sitarze; 12.45-13 - przerwa; 13 - 13.30 - czas na stemple, pytania i pozowanie do zdjęć. W trakcie trwania wydarzenia, w godzinach 12 –15:30, w zależności od liczby chętnych, będą prowadzone warsztaty malowania mehendi oraz stemplowania i malowania na torbach bawełnianych.
14-15.30 Spotkanie dla dorosłych. 14 - 14.45 - pokaz tańca dla dorosłych przeplatane muzyką na żywo wykonywaną na sitarze, warsztaty z gestów dłoni dla dorosłych oraz krótki warsztat z tańca Bollywood; 14-14.45 Przerwa; 15-15.30 Prezentacja kultury Indii, warsztaty wiązania sari, sesja pytań i odpowiedzi, wspólne zdjęcia. Wydarzenie zorganizowane w ramach wystawy „Podróże z Herodotem. Świat oczami Ryszarda Kapuścińskiego”. Kuratorki wystawy: Ilona Pulnar-Duszyk i Katarzyna Jendrzejczyk.
Wykonawcy.
Magdalena Niernsee - specjalizuje się w klasycznym tańcu kathak, półklasycznym bolywood oraz wirowaniu. Joginka. Tancerka i pedagog tańca profesjonalnie wykształcona w Indiach. Absolwentka prestiżowego Instytutu Kathak Kendra w New Delhi. Wychowanka Guru Pt Jai Kishan Maharaja. Obecnie prowadzi lekcje stałe i warsztaty. Występuje do muzyki na żywo, tworzy własne programy artystyczne oraz prezentuje choreografie autorstwa najlepszych indyjskich mistrzów. Często bierze udział w warsztatach i rezydencjach ze swoim mistrzem, jak również Guru Aditi Mangaldas, Aakashem Odedrą, Instytutem Kadamb, czy Sanjuktą Sinhą. Regularnie podróżuje do Indii, występowała dla Spic Macay w Rajasthanie. Współpracuje na stałe m.in. z Ambasadą Indii, fundacjami polsko-indyjskimi, Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.
Tomasz Orszulak – wrocławski muzyk, kompozytor, producent, multiinstrumentalista specjalizujący się w instrumentach strunowych. Absolwent Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego (2000-2005), animator kultury mocno zaangażowany w aktywność wrocławskiej sceny muzycznej. Nagrywa muzykę do filmów, spektakli teatralnych, projektów multimedialnych, twórca solowego projektu Sitartronic, w latach 2007-2020 związany z zespołem Małe Instrumenty, z którym nagrał 8 płyt, zagrał ponad 350 koncertów na wielu renomowanych festiwalach na całym świecie oraz prowadził warsztaty edukacyjne. W 2022 roku reżyserował spektakl multimedialny „Bruno Schulz 130/80”, do którego był również współtwórcą muzyki. W 2023 roku przygotował spektakl muzyczny „Medytacje Hildegrady”, który brał udział w konkursie Nurt Off 43 Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Na początku 2024 roku wydał w internecie płytę „Lower Silesia Voices” z udziałem wrocławskich wokalistek.
- Natomiast wszystkich miłośników historii i Radomia zapraszamy na wykład – dodaje Daniel Adamczyk. Wykład zatytułowany „Fabryka Broni w Radomiu. Infrastruktura 1922-1940” odbędzie się w niedzielę 1 czerwca o godzinie 12 w oddziale Muzeum Malczewskiego - Muzeum Historii Radomia, Rynek 4/5. Wykład w Muzeum Historii Radomia poprowadzi kustosz Działu Historii „Malczewskiego” Mariusz Król. W tym roku przypada jubileusz, 100 – lecie powstania radomskiej Fabryki Broni. Dział Historii przygotował w ramach programu „Historia Polski i naszego regionu” wykład, którego tematem będzie historia radomskiego przemysłu obronnego, największego zakładu produkcyjnego w Radomiu - Fabryki Broni. Przedmiotem wykładu będzie historyczna infrastruktura tworząca zwarty kompleks przemysłowy funkcjonującej wytwórni produkującej broń na cele obronne Państwa Polskiego w okresie II Rzeczypospolitej od chwili powstania w 1922 roku do początku II Wojny Światowej. Pokaz multimedialny wraz z merytorycznym opisem 57 budowli wprowadzi uczestników w przestrzeń najnowocześniejszej wytwórni, jedynego producenta broni indywidualnej w latach 30’ XX wieku w Polsce.