Niezapomniane widoki, wspaniałe przeżycie, ale trzeba mieć mocne nerwy. Nowa wieża widokowa na Dzikowcu to hit turystyczny 2025 - zdjęcia
W tym artykule:
- Gdzie leży Dzikowiec, jak wejść i wjechać na Dzikowiec?
- Jak dojechać do Dzikowca i wieży widokowej?
- Nowa wieża widokowa na Dzikowcu - kolej linowa i szlaki
- Nowa wieża widokowa na Dzikowcu - nowość popularna i bardzo pożądana. Ile metrów ma wieża na Dzikowcu?
- Nowa wieża widokowa na Dzikowcu - coś dla ludzi o mocnych nerwach, ale widoki boskie
Gdzie leży Dzikowiec, jak wejść i wjechać na Dzikowiec?
Góra Dzikowiec 836 m n.p.m., czyli najwyższy szczyt Pasma Lesistej, w północno-zachodniej części Gór Kamiennych to malowniczo położony wierzchołek z wydłużonym grzbietem. Jego szczyt położony jest na terenie Boguszowa-Gorc - w powiecie wałbrzyskim - a dokładnie dzielnicy Kuźnice Świdnickie, zaś zbocza i Masyw Dzikowca dzielą między siebie też Gmina Mieroszów oraz Czarny Bór (Grzędy).
Otacza go Kotlina Kuźnicka i Wyżyna Unisławska, a jego porośnięty lasem świerkowym grzbiet jest dobrym punktem widokowym na Góry Wałbrzyskie. U jego stóp biegnie linia kolejowa z Kuźnic Świdnickich do Mieroszowa i dalej ku Republice Czeskiej.
Jak dojechać do Dzikowca i wieży widokowej?
- Ośrodek Sportowo-Rekreacyjny leżący u podnóża Dzikowca oddalony jest od Wałbrzycha o ok. 20 minut drogi samochodem. Od Wrocławia to już odległość 84 km, czyli godzina i 45 minut dojazdu autem.
- W pobliżu ośrodka jest przystanek kolejowy Boguszów Gorce Dzikowiec, jednak przystaje tu ograniczona liczba pociągów relacji Wrocław Główny - Wałbrzych Miasto - Adrspach. Linia ta obecnie działa jedynie w sezonie turystycznym od wiosny do jesieni.
- Z Wałbrzycha w weekendy można tu dojechać kilkoma kursami autobusów miejskich linii nr 2 relacji Piaskowa Góra - Boguszów Gorce Dzikowiec.
- W pozostałe dni do Kuźnic Świdnickich można dojechać kursami wspominanej linii nr 2 z Wałbrzycha relacji Piaskowa Góra - Stary Lesieniec przez Kuźnice Św.
- Stosunkowo blisko (ok. 3,3 km) od podnóża Dzikowca jest też dworzec kolejowy Boguszów Gorce Wschód, na którym przestają pociągi m.in. relacji Wrocław Główny - Szklarska Poręba Górna.
Nowa wieża widokowa na Dzikowcu - kolej linowa i szlaki
Na nową wieżę widokową na Dzikowcu można wejść przez 7 dni w tygodniu. Najłatwiej jest w weekend w sezonie turystycznym wjechać koleją koleją linową na górę i 500 metrów przejść od stacji górnej do wieży.
- Można też wejść na szczyt stoku idąc w górę po stromym trawiastym stoku narciarskim.
Na szczyt wiodą szlaki turystyczne:
- niebieski - biegnący po prawej od szczytu stoku -wiodący od Lesistej Wielkiej - to szlak przez las stromymi serpentynami.
- szlak zielony - po lewej od szczytu. Tu mamy dwa strome podejścia po szerokim kamiennym dukcie i spokojne podejście do starej wieży.
- Czas pieszego podejścia zielonym szlakiem do starej wieży z dolnej stacji kolei linowej to ok. 45 minut, do nowej wieży to kolejne ok. 10 minut. Uprzedzamy, że osoby niewprawne w górskich wędrówkach mogą mieć problem ze zmieszczeniem się w tym czasie, trasa nie należy do łatwych.
Nasza galeria obejmuje zdjęcia z obu szlaków.
Nowa wieża widokowa na Dzikowcu - nowość popularna i bardzo pożądana. Ile metrów ma wieża na Dzikowcu?
Od połowy lat 90. XX w., odkąd działa ośrodek ze szczytu nad wylesionym zboczu przystosowanego na stok zjazdowy startują lotnie i paralotnie. Na stok można w zimie wjechać wyciągiem orczykowym, zimą z tego bardzo wymagającego - o dużym pochyleniu stoku - można zjeżdżać na nartach. Stok jest oświetlony. Są tu też warunki do uprawiania sportów rowerowych, a przez sezon turystyczny w weekendy na szczyt stoku można wjechać koleją linową - wyciągiem kanapowym.
W drugiej dekadzie XXI w. przy stacji dolnej kolei stanął budynek obsługi ruchu turystycznego z restauracją, węzłem sanitarnym i kilkoma pokojami, zaś w majówkę 2014 roku przy górnej stacji kolei na wysokości 812,3 m n.p.m. stanęła 20-metrowa drewniana wieża widokowa na planie kwadratu z platformą widokową na wysokości 16 m. Widoki z niej są piękne, część jednak detali umyka z uwagi na to, że nie wychodzi ona ponad wierzchołki wszystkich drzew.
Natomiast 15 lutego 2025 udostępniono turystom nową wieżę widokową położoną około 500 metrów od górnej stacji kolei i starej wieży widokowej. Stanęła ona na szczycie Dzikowca. To inwestycja Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu.
- Wieża o wysokości 38,5 m o konstrukcji drewniano-stalowej, kształtem przypominającą rozszerzającą są ku wierzchołkowi sprężynę o 9 pierścieniach.
- Platformę widokową wieży wykonano około 37 metra
- Na wieżę wchodzi się po rampie, czyli bez użycia schodów.
- Wejście na wieżę jest nieodpłatne,
- Obiekt jest tyle trwały, stabilny i bezpieczny, że nie zaopatrzono go w bramki ograniczające liczbę turystów przebywających na obiekcie w tym samym czasie.
- Wieża pełni funkcje turystyczne i służy dodatkowo do monitoringu pożarowego najbliższych okolic, w tym przyległych lasów Nadleśnictwa Wałbrzych.
Nowa wieża widokowa na Dzikowcu - coś dla ludzi o mocnych nerwach, ale widoki boskie
Trudne, około godzinne wejście na Dzikowiec rekompensują wspaniałe widoki z góry. Kto obawia się tego, że nowa wieża widokowa się trzęsie (chwianie się jest odczuwalne nawet przy niewielkim wietrze), ten powinien wejść na część "sprężyny" lub poprzestać na wspinaczce na starą - 20-metrową wieżę. Przez to, że szczyt Dzikowca góruje nad okolicą, a wieża wznosi się mocno ponad niego, zdarza się, że odwiedzający ją rezygnują z wejścia na najwyższą platformę. Na 38-metrowej wieży można doznać zawrotów głowy po przejściu 4-5 okrążenia, gdy wychodzimy ponad korony drzew.
- Z tarasu widokowego wieży z tarasu widać stok i otaczające go lasy, można też zobaczyć panoramę Boguszowa-Gorc oraz położony w kotlinie Wałbrzych. Przy dobrej pogodzie odróżnić można charakterystyczne punkty dzielnic Wałbrzycha, a także strefę ekonomiczną i dalej położone osiedla miasta.
- Z Dzikowca widać też doskonale Góry Wałbrzyskie, w tym Chełmiec.
- Przy najlepszej widoczności uważny obserwator dostrzeże z tej strony tarasu również miejscowości ze styku powiatu wałbrzyskiego i świdnickiego, a nawet wrocławski Sky Tower.
- Warto też zerknąć z wieży w przeciwnym kierunku - na Śnieżkę oraz Góry Stołowe, widać ich spłaszczone szczyty.