Nocleg w lesie – czy jest legalny? Gdzie można nocować w lesie i jak się przygotować? Praktyczny poradnik na biwak
W tym artykule:
Czy w lesie można nocować?
Tak. Lasy Państwowe wdrożyły nawet specjalny program „Zanocuj w lesie”, który ma promować nocowanie w lesie wśród turystów.
Należy jednak pamiętać, że nocowanie w lesie nie jest możliwie w każdym miejscu i o każdej porze. Trzeba sprawdzać komunikaty na stronach internetowych nadleśnictw o czasowych zakazach wstępu do lasu np. z powodu zagrożenia pożarowego.
Mapa zakazów wstępu do lasu jest dostępna na stronie Banku Danych o Lasach. Kliknij „Mapy BDL” na dole strony, potem „Mapa zakazów wstępu”. Dane aktualizowane są codziennie o 10:00 i 14:00.
Zawsze przed zaplanowaniem nocy w lesie należy także sprawdzić prognozę pogody – spanie w namiocie czy śpiworze pod gwiazdami nie jest przyjemne, gdy z nieba leje się woda, a wokół trzaskają pioruny.
Gdzie można legalnie nocować w lesie? Mapa programu „Zanocuj w lesie”
Jeśli zastanawiasz się, gdzie w Polsce można legalnie spać w lesie, Lasy Państwowe przygotowały specjalną mapę obszarów objętych programem „Zanocuj w lesie”.
Wszystkie obszary obwiedzione czerwono-pomarańczowymi granicami to lasy, w których można nocować. By poznać szczegóły na temat danego obszaru, należy po prostu w niego kliknąć, a następnie otworzyć link z adnotacją „Szczegółowe informacje na stronie nadleśnictwa”, który przeniesie cię na oficjalny portal Lasów Państwowych z informacjami dot. programu „Zanocuj w lesie”. Znajdziesz tam szczegółowy regulamin i kontakt do koordynatora programu.
Mapa obszarów objętych programem „Zanocuj w lesie” jest dostępna także w aplikacji mBDL, którą można pobrać za darmo w sklepie Google.
Najlepsze miejsca na nocowanie w lesie. Lasy w górach, nad jeziorami i morzem
Szukasz pięknego miejsca na nocleg w lesie? Poniżej przedstawiam kilka propozycji lasów w górach, nad morzem i nad jeziorami, nadających się świetnie na biwak.
Bory Tucholskie
To jeden z najbardziej różnorodnych kompleksów leśnych w Polsce. Znajdziesz tu nie tylko rozległe lasy, ale też strumyki i jeziorka. Obszar na nocleg wyznaczyło np. Nadleśnictwo Tuchola. Zob. szczegółowe informacje.
Okolice Puszczy Białowieskiej
Puszcza Białowieska to chyba najsłynniejszy polski las, wpisano go w końcu na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na terenie Białowieskiego Parku Narodowego nie można nocować, ale już nad Jeziorem Siemianowskim w pobliżu da się legalnie rozbić obóz. Regulamin nocowania na tym obszarze ustaliło Nadleśnictwo Żednia. Zob. szczegółowe informacje.
Okolice Puszczy Kampinoskiej
To rozległy obszar lasów blisko Warszawy. Bliskość wielkiego miasta sprawia, że okolice Kampinosu nadają się dobrze na pierwsze nocowanie w lesie, gdy jeszcze nie jesteś pewien, czy to dla ciebie i wolisz mieć cywilizację w zasięgu ręki. W samym Kampinoskim Parku Narodowym nie wolno nocować, ale obszary objęte programem „Zanocuj w Lesie” możesz znaleźć wokół niego, np. w lasach w okolicy Młodzieszyna. Opiekuje się nimi Nadleśnictwo Radziwiłłów. Zob. szczegółowe informacje.
Bieszczady
Bieszczady to doskonały kierunek na biwak dla osób, które chcą odpocząć od zgiełku miasta. Można tu spotkać rysie i niedźwiedzie, podziwiać gwiazdy, zwiedzać śliczne drewniane kościółki i cerkwie, a noc spędzić w namiocie wśród lasów. Dobrze nadaje się do tego np. okolica w pobliżu rezerwatu Hulskie. Pieczę nad nią sprawuje Nadleśnictwo Lutowiska. Zob. szczegółowe informacje.
Rudawy Janowickie
Słynne kolorowe jeziorka czekają na turystów! Kto chce spędzić weekendową noc w lesie wśród tych malowniczych gór, może zatrzymać się np. na terenie Nadleśnictwa Jawor. Zob. szczegółowe informacje.
Mierzeja Wiślana
Także nad morzem znajdują się lasy, w których możesz przenocować. Duży obszar od Mikoszewa po Stegnę jest dostępny dla biwakowiczów. Zawiaduje nim Nadleśnictwo Elbląg. Zob. szczegółowe informacje.
Czytaj też: Tajemnicze znaki w lasach, widoczne tylko z powietrza. Od kolosalnego kompasu po rysunek orła bielika. Czym są polskie dendroglify?
Nocleg w lesie – najważniejsze zasady
Zanim wybierzesz się na noc do lasu, powinieneś zapoznać się z regulaminem programu „Zanocuj w lesie”. Na szczęście regulamin nie jest długi i opiera się na zdrowym rozsądku.
Jakie są najważniejsze zasady nocowania w lesie?
- Zasada 3xZ: Zaplanuj, Zanocuj, Zabierz. Należy odpowiednio przygotować się do nocowania, potem można cieszyć się przygodą w lesie, a po jej zakończeniu trzeba zatrzeć po sobie wszystkie ślady i zabrać odpadki.
- Turyści mogą odpoczywać i nocować w lesie bezpłatnie, ale sprzęt turystyczny nie może w żaden sposób niszczyć drzew, krzewów i runa leśnego.
- W jednym miejscu bez zgłoszenia może nocować do 9 osób przez 2 noce z rzędu. Większy i dłuższy biwak wymaga przesłania zgłoszenia na e-mail nadleśnictwa na 2 dni przed planowanym noclegiem.
- Do nocowania w lesie najlepiej użyć hamaka lub płachty biwakowej, a namiot rozstawić na płaskiej, gołej ziemi. Lasy Państwowe nie zapewniają sprzętu do nocowania i trzeba zabrać własny.
- O tym, czy na terenie danego nadleśnictwa można używać w lesie kuchenek gazowych, decyduje lokalny nadleśniczy. Informacji należy poszukać w regulaminie nadleśnictwa.
- Ognisko można rozpalać tylko w wyznaczonych miejscach. W niektórych lokalizacjach przygotowane jest do tego celu drewno. Jeśli go nie ma, trzeba zawczasu przywieźć własne lub skontaktować się z leśniczym i ustalić zasady zaopatrzenia w drewno. Zbieranie w lesie drewna i chrustu na ognisko to wykroczenie.
- Jeśli zgubisz się w lesie, znajdź najbliższy słupek oddziałowy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 i podaj numery ze słupka. Czekaj przy słupku na nadejście pomocy.
Zobacz film instruktażowy o programie „Zanocuj w lesie”:
Czytaj też: Weekend w lesie na Podkarpaciu. Jodła-rekordzistka, ulubiona polana Jana Pawła II i inne atrakcje na weekend w lasach blisko Rzeszowa
Weekend w lesie. Infografika Lasów Państwowych
Lasy Państwowe przygotowały specjalną infografikę, która w przystępnej formie podaje najważniejsze informacje i porady krok po kroku o tym, jak zorganizować nocowanie w lesie.
Pamiętajcie o zasadzie 3xZ i udanego nocowania w lesie!