"To epidemia naszych czasów". W Lublinie wykonano pierwszy w Polsce zabieg jontoforesy luteiny dla seniorów. Kto może skorzystać?
Epidemia naszych czasów
Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem to jedna z najczęstszych przyczyn utraty wzroku u osób starszych. Choroba ma dwie odmiany – postać wysiękową i suchą. Pierwsza, bardziej agresywna, jest od lat skutecznie leczona iniekcjami doszklistkowymi w ramach programów lekowych. Jednak zdecydowana większość przypadków, bo aż 80 procent, to postać sucha, która do tej pory pozostawała bez terapii.
– W Polsce mamy około 100 tysięcy nowych przypadków zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem rocznie. Aż 80 procent z nich to postać sucha. Ta choroba uznawana jest za epidemię naszych czasów – mówi prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej USK 1 w Lublinie oraz kierownik projektu.
Jak podkreśla prof. Rejdak, pacjenci z suchą postacią AMD nieodwracalnie tracą zdolność widzenia centralnego – nie mogą czytać, rozpoznawać twarzy, korzystać z terminali bankowych czy odczytywać etykiet na lekach.
– Stają się przez to w dużej mierze zależni od otoczenia – zaznacza profesor.
Nowatorska terapia w Lublinie
W odpowiedzi na te potrzeby, zespół okulistów z Lublina jako pierwszy w Polsce wdrożył nowatorski zabieg – jontoforesę luteiny.
– Dziś po raz pierwszy w Polsce wykonamy zabieg jontoforesy luteiny do struktur siatkówki. To podanie przeztwardówkowe luteiny – barwnika kluczowego dla procesów widzenia – wyjaśnia prof. Rejdak.
Metoda polega na bezpośrednim, nieinwazyjnym podaniu luteiny – naturalnego barwnika niezbędnego do procesów widzenia – do struktur siatkówki. Preparat podaje się przeztwardówkowo, czyli bez konieczności wykonywania nacięć czy iniekcji do wnętrza oka.
Zabieg ma charakter ambulatoryjny – trwa około 15 minut, nie wymaga hospitalizacji, a pacjent może wrócić do domu tego samego dnia. Cała procedura odbywa się bez bólu i ryzyka powikłań chirurgicznych.
– Jest całkowicie bezpieczna i skuteczna, co potwierdzają nasze wyniki opisane w pierwszej publikacji, która właśnie ukazała się w prestiżowym czasopiśmie ‘The Eye’ wydawanym w Londynie – dodaje okulista.
Lublin to jedyny ośrodek w Polsce, który brał udział w badaniach klinicznych nad jontoforesą luteiny. Profesor Rejdak współpracował z zespołami we Włoszech, gdzie prowadzone były pierwsze terapie. Teraz metoda ta trafia do polskich pacjentów.
Jak się zapisać na zabieg?
Procedura jest nowością. Żeby omówić szczegóły należy skontaktować się z Kliniką Okulistyki przy ul. Chmielnej w Lublinie
– To pierwszy taki zabieg w Polsce – jesteśmy na początku drogi – podkreśla prof. Rejdak.