Festiwal Wynalazków czyli święto nauki, technologii i kreatywności w Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli. Zobacz zdjęcia
Kierunek Kosmos - Festiwal Wynalazków w Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli
Wydarzenie skierowane jest do miłośników nauki i wynalazków, w szczególności do dzieci oraz młodzieży – uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu, odbywającego się pod hasłem „Kierunek Kosmos” jest jedna z obecnie najbardziej zaawansowanych technologicznie branż – przemysł kosmiczny. To właśnie ten sektor gospodarki nie tylko napędza postęp techniczny w innych branżach, ale stanowi też inspirującą dla młodego pokolenia ścieżkę kariery zawodowej.
W programie Festiwalu znalazły się stanowiska edukacyjne, warsztaty, namioty sferyczne prezentujące wybrane planety Układu Słonecznego oraz spotkania z młodymi naukowcami i wynalazcami. Tematyka kosmiczna stanowiła tło do planowanej tego dnia debaty oksfordzkiej, której teza brzmi: „W obecnych czasach rozwój technologii kosmicznych powinien stanowić priorytet dla ludzkości”.
Festiwal ma na celu inspirowanie do twórczego myślenia, popularyzację nauki oraz promowanie innowacyjności. Uczestnicy będą mieli okazję poznać najnowsze osiągnięcia technologiczne oraz spróbować swoich sił w tworzeniu własnych projektów, a także odkrywać fascynujący świat wynalazków. Rezerwacja grup szkolnych odbywa się pod numerem telefonu: (15) 823 50 37.
Uzupełnieniem festiwalu może być wystawa „Powrót do przeszłości”. To fascynująca podróż do świata technologii, pionierskich osiągnięć i komputerów – urządzeń, które zrewolucjonizowały świat. Pierwsza sala to nowoczesna, utrzymana w minimalistycznym stylu przestrzeń, wprowadzająca widza w klimat minionych lat dzięki zaprezentowanym w niej zabytkom. Są nimi pochodzące z Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach wielkogabarytowe maszyny obliczeniowe, wykorzystywane przed laty w przemyśle i instytutach naukowo-badawczych. Zgromadzony na wystawie sprzęt dziś budzi sentyment, kiedyś stanowił technologiczny przełom. W tej sali można zobaczyć m.in. replikę komputera ODRA 1305, komputer PRS 4 oraz terminal 9150 OM – prawdziwe ikony swojej epoki, które zrewolucjonizowały nasz sposób nauki, pracy czy spędzania wolnego czasu.
Druga część przypomina nam mieszkanie z lat 90. XX wieku i zabiera widza do domowego zacisza, gdzie niepowtarzalny klimat tworzą konsole do gier oraz komputery sprzed trzech dekad. We wnętrzu z charakterystycznymi meblami, plakatami i dekoracjami odwiedzający mają możliwość interaktywnej zabawy, grając w kultowe gry na takim sprzęcie, jak ATARI 800 XL, Commodore 64, Amiga 500 czy Pegasus.