Końskie: Spore pieniądze z funduszy szwajcarskich. Mają być przeznaczone na poprawę bezpieczeństwa
Wielkie pieniądze dla gminy Końskie
- To jet bardzo dobra wiadomość dla gminy Końskie – mówi burmistrz Krzysztof Obratański. – Nasz wniosek został uplasowany na 15 pozycji na 117 tych miast, które aplikowały i przeszły ocenę formalną. Wszystko na to wskazuje, że pierwsza dziewiętnastka z listy może liczyć na pieniądze, więc my na 15 pozycji możemy być ich prawie pewni. Na wykonanie i rozliczenie zaplanowanych zadań będziemy mieć czas do końca 2029 roku, tak więc musimy dość szybko zabrać się za ich realizację.
Co to za zadania? Jak dodaje burmistrz, zgodnie z tytułem projektu „Rozwijamy Końskie – bezpieczne miasto pełne energii”, mają one poprawić bezpieczeństwo pod różnym kontem.
Pierwszy dział projektu to „Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców gminy Końskie w zakresie ruchu drogowego i wzmocnienie służb ratownictwa. To na przykład przebudowa skrzyżowań na ronda przy ulicach Wjazdowej w Końskich i Spacerowej w Sielpi, budowa chodników, progów zwalniających i wyniesień skrzyżowań na miejskich ulicach, odnowienie oznakowań drogowych czy montaż radarowych wyświetlaczy prędkości.
- Chcemy wyposażyć służby ratownicze w Sielpi w łódź motorową, przyczepkę, skuter wodny, dron, zestaw ratownictwa medycznego, zestaw do działań ratowniczych na lodzie, zakup i montaż wieży ratowniczej i kajaka ratowniczego – wylicza burmistrz. – W tym zadaniu przewidziane są także między innymi zakup średniego samochodu ratowniczo – gaśniczego z wyposażeniem, samochodu patrolowego, quada i innych.
W dziale transportu publicznego widnieje zakup między innymi sześciu busów elektrycznych, elektronicznych tablic odjazdów, zakup i montaż wiat przystankowych, kontenerowa poczekalnia w centrum przesiadkowym.
W trzecim dziale jest zadanie długo oczekiwane przez mieszkańców Końskich, szczególnie tych z budynków wielorodzinnych. To likwidacja piecyków gazowych w 1100 mieszkaniach w zasobach miejskich. To także modernizacja oświetlenia ulicznego czy montaż stacji ładowania pojazdów elektrycznych dla pojazdów transportu publicznego wraz z magazynem energii i zagospodarowaniem terenu.
Warto dodać, że z miast w województwie świętokrzyskich tylko Końskie i Starachowice trafiły na czołowe miejsca listy rankingowej Polsko – Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast.