Najlepsze łowiska w woj. podlaskim. Zobacz, gdzie jechać na ryby
Polski Związek Wędkarski to największe stowarzyszenie polskich wędkarzy, zrzesza ponad 600 tys. członków. Związek jest jednocześnie największym wędkarsko-rybackim użytkownikiem wód śródlądowych w Polsce - zarządza ponad 5000 łowisk w Polsce. W woj. podlaskim działa 60 kół. Znajdują się one w największych miastach regionu, jak Białystok czy Suwałki, ale też w mniejszych miejscowościach np. Michałowie czy Mielniku. Koła z kolei zarządzają poszczególnymi łowiskami. Do ich obowiązków należy m.in. zarybianie wód.
Gdzie na ryby? Lista łowisk w woj. podlaskim
W galerii prezentujemy wybrane łowiska zarządzane przez PZW, które cieszą się popularnością wśród wędkarzy. Są to zarówno jeziora, jak też rzeki i sztuczne zbiorniki. Znajdują się one miejscowościach na terenie całego województwa podlaskiego. Są to:
- Suwałki
- Giby, pow. sejneński
- Jeleniewo, pow. suwalski
- Brańsk, pow. bielski
- Rutka-Tartak, pow. suwalski
- Mielnik, pow. siemiatycki
- Koplany, gm. Juchnowiec Kościelny, pow. białostocki
- Wasilków, pow. białostocki
- Krynki, pow. sokólski
- Sokółka
- Boćki, pow. bielski
- Orla, pow. bielski
- Supraśl, pow. białostocki
- Czartajew, pow. siemiatycki
- Michałowo, pow. białostocki
- Sobolewo, pow. suwalski
- Czarna Białostocka, pow. białostocki
- Dubicze Cerkiewne, pow. hajnowski
- Gródek, pow. białostocki
- Korycin, pow. sokólski
- Narewka, pow. hajnowski
- Topiło, pow. hajnowski.
Legalne wędkowanie - jakie warunki trzeba spełnić
Żeby korzystać z łowisk, należy mieć zezwolenie. Można je wykupić online. Wystarczy wejść na stronę PZW i wybrać opcję: Kup zezwolenie wędkarskie. W trakcie trzeba będzie wybrać okręg, w którym chcemy łowić, i opłacić zezwolenie.
Drugi sposób to zostać członkiem PZW. To także można załatwić online. Członkowie muszą uiszczać składkę, która w pełnej wysokości wynosi 170 zł. Są jednak znaczące zniżki, na przykład dla młodzieży, studentów czy też członków odznaczonych złotą odznaką PZW. Potrzebna jest jeszcze legitymacja członkowska, która kosztuje 10 zł.
Wędkowanie w Narewce – o złotą rybkę! Ojciec z synem to znakomity duet
Warto pamiętać, że warunkiem niezbędnym do uprawiania wędkarstwa w Polsce jest posiadanie karty wędkarskiej, którą wydaje starosta właściwy dla miejsca zamieszkania. Kartę otrzymuje się po zdanym egzaminie, który obejmuje m.in. znajomość Ustawy o rybactwie śródlądowym. Kolejny warunek to opłacenie wymienionego wcześniej zezwolenia.