Nowe rozdanie w usługach stomatologicznych „na NFZ" w województwie podlaskim
Nowe umowy podlaskiego NFZ na usługi stomatologiczne obowiązują od 1 lipca 2025 r. do 30 czerwca 2030 r. W większości zakresów świadczeń stomatologicznych udało się zwiększyć liczbę miejsc udzielania świadczeń.
Więcej miejsc dla pacjentów
– W porównaniu z poprzednimi umowami, które wygasły, stomatolodzy ogólni w województwie podlaskim są teraz dostępni dla pacjentów o 150 godzin tygodniowo więcej – informuje Izabella Przewłocka, rzeczniczka prasowa Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – Realnie zwiększyła się dostępność do świadczeń ogólnostomatologicznych, bo chociaż liczba miejsc jest nieznacznie mniejsza, to godziny pracy gabinetów stomatologicznych zwiększyły się i harmonogramy przyjęć są korzystniejsze dla pacjentów.
Największe zwiększenie dotyczy świadczeń ogólnostomatologicznych dla dzieci i młodzieży – z 37 do 40 miejsc udzielania świadczeń. Znacząco wzrosła też liczba gabinetów szkolnych – z 5 do 13 miejsc. Więcej jest także miejsc świadczących usługi chirurgii stomatologicznej i periodontologii – z 13 do 16 miejsc.
Joga na tarasie opery! Lipcowe soboty warto spędzić w zgodzie z naturą i ze sobą. Tym bardziej, że udział w zajęciach jest bezpłatny
Stomatolodzy podzieleni
Choć NFZ chwali się sukcesem, sami stomatolodzy patrzą na nowe umowy z większym dystansem. Ci, którzy zdecydowali się na współpracę z Funduszem, podkreślają przede wszystkim aspekt społeczny swojej decyzji.
- Finansowo to nie jest opłacalne, ale robię to przede wszystkim dla moich pacjentów – mówi jeden z lekarzy stomatologów, który podpisał umowę z NFZ. – Prowadzę gabinet od wielu lat, znam swoich pacjentów i ich sytuację. Dla osób starszych czy rodzin z trudną sytuacją materialną możliwość bezpłatnego leczenia to ogromna pomoc
Pozostali stomatolodzy, choć niechętnie wypowiadają się pod nazwiskiem, zgodnie potwierdzają, że finansowo kontrakty z NFZ są dla nich nieatrakcyjne. Wiele gabinetów prywatnych nadal nie decyduje się na współpracę z Funduszem.
– Obecne stawki NFZ nie pokrywają realnych kosztów prowadzenia gabinetu. Nasz gabinet nigdy nie miał kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia i nie planujemy takiej współpracy, dopóki nie zmieni się sposób finansowania – wyjaśnia jeden ze stomatologów, który tak jak większość prosi o anonimowość.
Szczegółowe zmiany
W ramach nowych umów zwiększono liczbę miejsc w następujących zakresach:
- świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży – 40 miejsc (było 37)
- świadczenia ogólnostomatologiczne udzielane w gabinecie szkolnym – 13 miejsc (było 5)
- świadczenia ogólnostomatologiczne udzielane w znieczuleniu ogólnym – 5 miejsc (było 4)
- świadczenia chirurgii stomatologicznej i periodontologii – 16 miejsc (było 13)
- świadczenia periodontologii – 4 miejsca (było 3)
Na tym samym poziomie pozostały świadczenia protetyki stomatologicznej (25 miejsc), świadczenia udzielane w dentobusie (1 miejsce) oraz stomatologiczna pomoc doraźna (1 miejsce).
Nieznacznie zmniejszyła się liczba miejsc w zakresie świadczeń ogólnostomatologicznych – z 217 do 206 miejsc oraz ortodoncji dla dzieci i młodzieży – z 20 do 18 miejsc.
Monitoring i rozwój
– Na bieżąco monitorujemy poziom zabezpieczenia dostępności do świadczeń i podejmujemy działania, dzięki którym dostęp do świadczeń stomatologicznych w województwie podlaskim będzie się poprawiał – zapewnia rzeczniczka NFZ Izabella Przewłocka.
Nowe umowy obowiązują do 30 czerwca 2030 roku, co ma zapewnić pacjentom stabilność w dostępie do bezpłatnej opieki stomatologicznej w regionie.