Nowy węzeł przesiadkowy przy Jancarza w Gorzowie. Część autobusów zmieni trasę
Władze Gorzowa zapowiadają zmiany w komunikacji miejskiej. Autobusy z południowych osiedli miasta i okolicznych miejscowości mają zostać skierowane do planowanego węzła przesiadkowego przy ul. Jancarza. Chodzi o linie obsługujące m.in. Zakanale, AWF i podgorzowskie miejscowości.
Autobusy nie pojadą przez Sikorskiego, ale trafią na Jancarza
Radna Anna Kozak zaproponowała, aby autobusy kursujące przez centrum Gorzowa były przeniesione na ul. Sikorskiego. Miasto odpowiedziało, że nie planuje takich zmian. Przy okazji zdradziło jednak, że część linii ma zostać skierowana do nowego węzła przesiadkowego, który powstanie przy ul. Jancarza.
Wiceprezydent Gorzowa Izabela Piotrowicz przekazała, że miasto planuje przenieść część połączeń autobusowych do centrum przesiadkowego, które powstanie przy ul. Jancarza. Dotyczy to m.in. linii autobusowych nr 106, 117, 120, 130 i 131, kursujących z południowych części miasta, z przystanku AWF oraz z miejscowości takich jak Baczyna, Racław i Stanowice.
– Docelowo część linii autobusowych łączących południowe i południowo-wschodnie osiedla Gorzowa oraz linie łączące przystanek AWF z zakładami pracy na terenie KSSSE oraz z miejscowościami Baczyna, Racław i Stanowice zostanie przekierowana do planowanej pętli autobusowej w ramach drugiego etapu budowy węzła przesiadkowego przy ul. Jancarza – tłumaczy Izabela Piotrowicz, wiceprezydent Gorzowa.
Część pasażerów może stracić przesiadki przy AWF
Z zapowiedzi miasta wynika, że planowana pętla ma przejąć część ruchu autobusowego z innych punktów przesiadkowych. Jeśli linie zostaną przeniesione na ul. Jancarza, część pasażerów może stracić bezpośrednie połączenie z dotychczasowymi przystankami, zwłaszcza w rejonie AWF i Galerii Askana. Miasto nie informuje na razie, czy planuje przeprowadzenie konsultacji w tej sprawie.
Przetarg już trwa. Budowa ma ruszyć w 2026 roku
Obecnie trwa przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej węzła przesiadkowego przy ul. Jancarza wraz z budową torowiska przy tej samej ulicy. Do postępowania zgłosiła się firma Progreg Sp. z o.o., która złożyła ofertę na kwotę 1 888 050 zł brutto. To mniej niż zapisało miasto w budżecie – zabezpieczono tam 1 995 400 zł.
Jeśli miasto zdecyduje się przyjąć ofertę, dokumentacja zostanie opracowana, a budowa ruszy w 2026 roku. Węzeł ma zapewnić możliwość przesiadki pomiędzy autobusami, tramwajami i pociągami. Inwestycja ma zostać zrealizowana w ramach drugiego etapu przebudowy układu komunikacyjnego w rejonie dworca kolejowego.