Program Moje Zdrowie: Można wykonać ważne badania za darmo
Moje Zdrowie - nowy program profilaktyczny
Moje Zdrowie jest nowym programem Ministerstwa Zdrowia, który ma zachęcić Polaków do dbania o zdrowie i regularnych badań profilaktycznych.
Program skierowany jest do wszystkich powyżej 20. roku życia. Nie ma górnej granicy wieku.
Osoby od 20. do 49. roku życia mogą przebadać w programie raz na 5 lat, osoby powyżej 49. r. ż. raz na trzy lata. Z programu Moje Zdrowie można skorzystać po upływie 12 miesięcy od badań Profilaktyki 40 Plus.
Czytaj o programie Moje Zdrowie na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia
- W tym programie zrobimy kilkanaście różnych badań, w tym dotąd nierefundowane badanie lipoproteiny A. Ta cząsteczka jest niezależnym czynnikiem ryzyka związanym z chorobami sercowo-naczyniowymi. Na jej poziom nie ma wpływu ani dieta, ani ruch. Jej stężenie jest niestety zapisane w genach. Dlatego tak ważne, by je oznaczyć i podjąć leczenie, jeśli stężenie jest bardzo wysokie. Ryzyko choroby wieńcowej, zawału serca, udaru mózgu u takiej osoby jest ogromne – podkreśla Anna Leder z ŁOW NFZ.
Pierwszym krokiem w programie jest wypełnienie ankiety – samodzielnie przez Internetowe Konto Pacjenta, w aplikacji mojeIKP lub z pomocą lekarza POZ.
W Łódzkiem ankietę wypełniło już 35 tys. osób. To przede wszystkim młodzi ludzie, w większości kobiety. W ankiecie odpowiemy na pytania m. in. o nawyki żywieniowe, aktywność fizyczną, nałogi, ryzyko chorób wirusowych.
Wypełnione ankiety trafią do POZ, do którego należy pacjent. Jego lekarz przeanalizuje ankietę i wystawi skierowanie na badania. Zestaw badań diagnostycznych będzie zależał od odpowiedzi udzielonych w ankiecie.
Każdy kto wypełni ankietę, będzie miał zlecone badania podstawowe: morfologię krwi, poziom glukozy i kreatyniny, lipidogram, TSH oraz badanie moczu. Dodatkowo w zależności od płci i wieku oraz wyników ankiety zostaną nam zlecone badania, m. in. „pakiet wątrobowy”, czyli ALAT, ASPAT i GGTP, a także stężenie całkowite antygenu specyficznego dla prostaty (PSA) we krwi u mężczyzn po 50. roku życia, obecność przeciwciał anty-HCV we krwi czy stężenie lipoproteiny (a) we krwi żylnej – wykonywane w ramach bilansu raz w życiu między 20. a 40. rokiem życia.
Po badaniach pacjent spotka się z lekarzem lub pielęgniarką i omówi wyniki badań. Na ich podstawie personel medyczny przygotuje indywidualny plan zdrowotny dla każdego pacjenta.