Rekompensaty dla rolników 2025: UE sypnie milionami! Kto dostanie pieniądze?
Po pozytywnym głosowaniu państw członkowskich Komisja Europejska zatwierdziła pakiet pomocy dla Polski w wysokości 14 059 607 euro. Środki te mają zostać przeznaczone na rekompensaty dla rolników 2025, których gospodarstwa ucierpiały w wyniku ptasiej grypy w latach 2021–2023. Wsparcie pochodzi z tzw. rezerwy rolnej UE i obejmuje do 50% kosztów poniesionych przez polskie władze krajowe na działania odszkodowawcze.
Rekompensaty dla rolników 2025 — kto otrzyma?
Odszkodowania za ptasią grypę na łączną kwotę ponad 14 mln euro otrzymają rolnicy, których gospodarstwa:
- znajdowały się w strefach objętych restrykcjami sanitarnymi i weterynaryjnymi,
- objęto środkami zwalczania ptasiej grypy,
- nie otrzymały wcześniej pokrycia strat z innych źródeł publicznych (np. pomocy krajowej lub ubezpieczeń).
W sumie chodzi o 193 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków. Potwierdzono je w Polsce w okresie od 9 sierpnia 2021 r. do 3 sierpnia 2023 r. Choroba dotknęła m.in. kury nioski, indyki, gęsi i kaczki.
Jakie dopłaty dla rolników 2025 r.?
Rekompensaty dla rolników 2025 to rodzaj dopłat dla producentów poszkodowanych przez ptasią grypę. Producenci mogą trzymać odszkodowania za ptasią grypę w przypadku poniesionych strat takich jak:
- wybicie drobiu i wprowadzenie ograniczeń w związku z przemieszczaniem zwierząt,
- konieczność zniszczenia jaj i mięsa,
- obniżenie jakości produktów,
- wstrzymanie produkcji jaj wylęgowych, a także konsumpcyjnych.
Co ważne, kwota odszkodowania dla danego gospodarstwa wyliczono na podstawie ustalonej stawki rekompensaty za jedno zwierzę, jak również za jedno jajko.
Rekompensaty dla rolników 2025 — termin i zasady wypłaty pomocy
Zgodnie z przepisami unijnymi, wypłata rekompensat musi zostać dokonana najpóźniej do 28 lutego 2026 roku. Polska administracja będzie odpowiedzialna za realizację przekazanych środków. Ponadto konieczne czuwanie nad rozliczeniem wsparcia, a także zapewnienie, że nie dojdzie do tzw. podwójnego finansowania.
To oznacza, że rolnicy, którzy otrzymali już wsparcie z innych źródeł (np. ubezpieczenia), nie będą mogli ubiegać się o pełną kwotę z unijnych funduszy.
Czytaj również: ARiMR zwiększa środki! Sprawdź, czy dostaniesz dotację na maszyny rolnicze 2025
Źródło: Komisja Europejska