Stary Teatr zaprasza na niezwykły bal. Jakub Skrzywanek: Teatr powinien być miejscem różnorodności
Queerowy bal w Starym Teatrze to nie jest tytuł najnowszego spektaklu, ale teatralnie będzie?
Queerowy bal to wydarzenie, które łączy dwie bardzo ważne dla nas sprawy. Z jednej strony, tak jak komunikowaliśmy od początku, chcemy rozszerzyć program działania Sali Modrzejewskiej, gdzie dotychczas odbywały się Salony Poezji, o pomysły związane z tańcem, nawiązujące do pierwotnego przeznaczenia tej przestrzeni jako sali balowej. Takim wydarzeniem będzie Queerowy bal, opierający się na sztuce performatywnej tańca obecnej także w teatrze. Druga bardzo istotna kwestia to otwieranie Narodowego Starego Teatru na instytucje promujące ważne dla nas wartości, takie jak równość i prawa człowieka – w tym przypadku to Queerowy Maj. Jesteśmy bardzo dumni, że tak jak prezydent Aleksander Miszalski patronuje Marszowi Równości, tak i my, jako instytucja, możemy się włączyć w te obchody, zgodnie z naszym hasłem: "Jesteś u siebie". Ono oznacza, że chcemy, by teatr był miejscem, w którym każdy będzie mógł się czuć u siebie. Zwłaszcza ci, którzy byli wykluczani z publicznego dyskursu.
Czy na tym balu będzie można też zatańczyć?
Tak. Rozpoczniemy pokazem drag queen w foyer teatru, a później zaprosimy na bal. Mam nadzieję, że nasz Queerowy bal będzie miejscem, gdzie wspólnie będziemy się mogli bawić po Marszu Równości. To kolejne wydarzenie taneczne, które organizujemy w Sali Modrzejewskiej, po bardzo dobrze przyjętym silent disco. Chcemy, by teatr był nie tylko miejscem, w którym oglądamy, ale też uczestniczymy, bawimy się. Bardzo ważne było dla nas również to, że silent disco miało charakter sober party (przyp. red. czyli imprezy, podczas której nie spożywa się alkoholu, a także innych używek), dzięki czemu mogliśmy również pokazywać, że to również może być misja instytucji publicznej. Dostaliśmy wiele sygnałów, że dzięki temu uczestnicy – zwłaszcza kobiety – czuli się na tej imprezie bezpiecznie.
Teatr ma być miejsce nie tylko na bezpieczne eksperymenty na scenie?
Teatr zawsze powinien być miejscem dialogu i różnorodności w ramach bezpiecznego spotkania. Będziemy się starać, by Narodowy Stary Teatr był miejscem, które pomieści wszystkich. Teraz mówimy o Queerowym Maju, ale gościliśmy niedawno Fundację Bez Barier, ponieważ chcemy, żeby dostępność teatru - na wielu polach - była coraz większa. By było to bezpieczne miejsce dla wszystkich.
Skoro mowa o otwartości, młodzi rodzice docenią pomysł na spektakle realizowane z myślą o nich.
Takie bariery też chcemy likwidować.
Tęczowa flaga już jest, Queerowy bal lada chwila, co jeszcze w ramach Queerowego maja w Starym Teatrze?
W repertuarze majowym mamy spektakl, od którego rozpoczęło się programowanie artystyczne naszej kadencji, czyli "Nieustraszona miłość Eve Adams". To spektakl wpisany oficjalnie w obchody Queerowego Maja w Krakowie. Biografia Polki, lesbijki, autorki pierwszej powieści lesbijskiej doskonale wpisuje się w nieopowiedziane dotąd herstorie.