Studenci z Łodzi na zajęciach smart city w Zduńskiej Woli
Studenci Uniwersytetu Łódzkiego uczą się nowoczesnego miasta
Studenci z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego z kierunku gospodarka regionalna i środowisko pod opieką dr Ewy Boryczki odbyli wizytę, która ma pokazać jak w praktyce funkcjonują rozwiązania smart city. W Zduńskiej Woli realizowali zajęcia z przedmiotu innowacyjne miasto i region.
Ewa Boryczka jest adiunktem Katedry Gospodarki Regionalnej i Środowiska w Instytucie Gospodarki Przestrzennej na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ. Zajęcia ze studentami w terenie odbywały się już w Kielcach, a po Zduńskiej Woli grupa pojedzie także do Tomaszowa Mazowieckiego.
Wizyta młodych naukowców zaczęła się od Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Szaniawskiego, gdzie przeprowadzono projekt „Biblioteka XXI wieku”. Spotkanie z prezydentem Zduńskiej Woli Konradem Pokorą odbyło się w sali Stacja Pokolenie, jaka powstała z myślą o wymianie pokoleniowej uczestników zajęć.
Zduńska Wola została wybrana na miejsce zajęć, jako miasto gdzie mieszkańcy mogą korzystać z wielu rozwiązań określanych jako smart, czyli inteligentnymi usługami publicznymi. Takie rozwiązania wprowadzono także w miejskiej bibliotece. Między innymi dzięki aplikacjom i sprzętowi komputerowemu ułatwiają korzystanie z niej czytelnikom z niepełnosprawnościami. Usprawniają także pracę personelu.
Studenci odwiedzili także Inkubator Inicjatyw Społecznych przy ul. Łaskiej 38 w Zduńskiej Woli. To także miejsce związane z rozwiązaniami pozwalającymi integrować mieszkańców i pobudzające ich działalność.
W Zduńskiej Woli był także realizowany projekt „60+ smart city – innowacje jako efekt współpracy międzypokoleniowej”. Jego głównym celem jest aranżacja miasta jako przestrzeni przyjaznej do życia dla osób 60+, poprzez wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Jednym z widocznych efektów projektu jest skwer Pawła Królikowskiego, służący spotkaniom, ale zwierający także innowacyjne rozwiązania. Urządzono go według pomysłu mieszkańców.