Zielone przystanki i skwery z pomysłem. Tak Gorzów chce zmieniać miejską przestrzeń
Ławki, pergole, pnącza, trawy, a nawet stoły do gry w szachy – tak mają wyglądać nowe skwery kieszonkowe w Gorzowie. Do tego miasto planuje zazielenić siedem przystanków komunikacji miejskiej. Ogłoszono właśnie przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej.
Gorzów ogłosił przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dla pięciu skwerów kieszonkowych oraz siedmiu zielonych przystanków komunikacji miejskiej. Projekt ma być gotowy w ciągu 126 dni od podpisania umowy. Firmy mogą składać oferty do 5 czerwca.
Zamówienie zostało podzielone na dwie części. Pierwsza dotyczy przygotowania dokumentacji dla pięciu skwerów kieszonkowych – przy skrzyżowaniu ulic Hejmanowskiej i Warszawskiej, przy Woskowej i Przemysłowej, przy Matejki i Kosynierów Gdyńskich, przy Walczaka i Piłsudskiego oraz przy ul. Towarowej.
Druga część przetargu obejmuje wykonanie dokumentacji dla siedmiu przystanków komunikacji miejskiej, które mają zostać przekształcone w tak zwane zielone przystanki. Przystanki te zlokalizowane są przy ul. Kosynierów Gdyńskich („Urząd Wojewódzki”, kierunek katedra), al. Konstytucji 3 Maja („Chopina”, kierunek TPV), ul. Szczecińskiej („Kołobrzeska”, kierunek katedra), ul. Grobla („Wał Okrężny”, kierunek Deszczno), ul. Dekerta („Ogińskiego”, kierunek szpital), ul. Czartoryskiego oraz ul. Marcinkowskiego („Staszica”, kierunek katedra).
Matejki i Kosynierów: podświetlone pergole i nowe nawierzchnie
W ramach projektu na skwerze przy ul. Matejki i Kosynierów Gdyńskich przewidziano modernizację ciągów pieszych – zarówno nawierzchni utwardzonej, jak i przepuszczalnej – oraz przebudowę stopni terenowych. Planowane jest utworzenie placu z nawierzchni mineralnej.
Skwer zostanie podzielony na strefy: z ławkami wzdłuż ciągu pieszego oraz oddzielną strefę wypoczynkową z pergolami obsadzonymi roślinnością. Pojawi się mała architektura, m.in. ławki z oparciami i bez, trejaże, stojaki rowerowe oraz iluminacja – w tym girlandy i kule świetlne. Projekt zakłada nasadzenia w grupach, piętrową zieleń i nowe powierzchnie trawiaste oraz system nawodnienia.
Hejmanowska i Warszawska: skwer z myślą o seniorach
Na skwerze przy ul. Hejmanowskiej i Warszawskiej planowana jest modernizacja nawierzchni, likwidacja schodów i przebudowa murka oporowego. Powstaną strefy rekreacyjne i wypoczynkowe – z pergolami, zacisznymi przestrzeniami i wiatą spotkań.
W pobliżu domu dziennego pobytu seniora mają się pojawić stoły do gry w szachy. Projekt uwzględnia elementy ozdobne, siedziska z oparciami i bez, girlandy świetlne, iluminację drzew, a także piętrowe nasadzenia – krzewy, trawy, pnącza i powierzchnie trawiaste. Teren zostanie wyposażony w system nawodnienia.
Woskowa i Przemysłowa: przestrzeń edukacyjna przy liceum
Na skwerze przy ul. Woskowej i Przemysłowej planowane jest rozebranie ogrodzenia od strony ulic i jego remont, konserwacja oraz montaż przy granicy z terenem II Liceum Ogólnokształcącego. W przypadku braku zgody konserwatora, powstanie nowe ogrodzenie. Pojawią się barierki na mostku przy rowie melioracyjnym. Zostaną odtworzone ciągi piesze i parking w południowej części terenu, z zastosowaniem technologii bezpiecznej dla korzeni drzew.
Powstanie też plac rekreacyjno-edukacyjny oraz zagospodarowana zostanie przestrzeń przy rowie. Skwer będzie wyposażony w oświetlenie oraz piętrową roślinność z nawodnieniem.
Walczaka i Piłsudskiego: nowe chodniki i ławki wśród zieleni
Na skwerze przy ul. Walczaka i Piłsudskiego zaplanowano modernizację ciągów pieszych i likwidację barier terenowych. Projekt obejmuje wyznaczenie stref odpoczynku z ławkami oraz wprowadzenie nasadzeń krzewów, traw, bylin i drzew w naturalistycznej formie.
Towarowa: mały plac i roślinność piętrowa
Skwer przy ul. Towarowej zyska nowe ciągi piesze oraz niewielki plac, wykonane w technologii bezpiecznej dla korzeni drzew. W przestrzeni pojawią się elementy małej architektury oraz nasadzenia prowadzone w piętrowej formie – krzewy, trawy i pnącza.
Przystanki zyskają roślinność i system prowadzenia pnączy
Zielone przystanki zaprojektowane w ramach drugiej części przetargu mają zyskać roślinność i zacienienie. Wiata pozostaje istniejąca, ale zostanie wyposażona w system mocowań linek do prowadzenia roślin pnących, z możliwością odpinania ich na czas wymiany szyb.
Projekt zakłada również wymianę gruntu pod nasadzenia oraz wykonanie betonowych obrzeży wyznaczających strefy zagospodarowania. Gatunki roślin będą dobierane w uzgodnieniu z miastem. Przewidziano nasadzenia piętrowe, obejmujące krzewy, trawy, pnącza i – tam, gdzie to możliwe – drzewa.